Sejmowe imiona to: Marek i Anna. Policzyliśmy to

2019-11-09 7:15 DAB
Marek Kuchciński
Autor: Stanisław Kowalczuk/East News Marek Kuchciński

Na nic kampanie marketingowe czy drogie bilbordy wyborcze. Aby dostać się do izby niższej parlamentu trzeba mieć odpowiednie imię. „SE” sprawdził, z jakim imieniem najłatwiej dostać się na Wiejską. Wyniki zaskakują.

Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji rozpocznie się już we wtorek, 12 listopada. Zasiądzie w nim 460 posłów, z czego 329 miejsc zajmą panowie, 131 przypadnie paniom posłankom. Najwięcej posłów w nowej kadencji Sejmu ma na imię Marek, łącznie jest ich 19. Dziesięciu Marków jest z Prawa i Sprawiedliwości, pięciu z Koalicji Obywatelskiej, dwóch z Lewicy i dwóch z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jak czytamy w Poradniku imion, Marek to imię pochodzenia łacińskiego, od imienia boga wojny Marsa. Oznacza wielkiego wojownika, należącego do Marsa.

Oprócz dziewiętnastu posłów o imieniu Marek, w poselskich ławach zasiądzie również siedemnastu posłów o imieniu Krzysztof, czternastu ma na imię Piotr, kolejnych czternastu jest Tomaszów. Różnice pomiędzy imionami innych posłów są niewielkie. Trzynastu z nich ma na imię Paweł, dwunastu Michał, jedenastu Grzegorz. Jest też po dziesięciu posłów o imionach Jarosław i Andrzej. Z kolei dziewięciu posłów ma na imię Dariusz, Jacek, Jan i Zbigniew.


Wśród Pań posłanek najwięcej ma na imię Anna. Łącznie w nowej kadencji Sejmu w ławach poselskich jest 12 kobiet o tym pięknym imieniu. Dziesięć z nich przynależy do Prawa i Sprawiedliwości, jedna do Koalicji Obywatelskiej i jedna do Lewicy. Znów zaglądamy do Poradnika imion. Anna to imię żeńskie pochodzące z języka hebrajskiego od słowa channah (wdzięk, łaska). Imię Anna oznacza kobietę miłą, łagodną i przyjemną. Tuż za Annami uplasowały się posłanki Małgorzaty, w poselskich ławach będzie ich zasiadało jedenaście. Oprócz nich do Sejmu dostało się dziewięć posłanek o imieniu Joanna i osiem o imieniu Katarzyna.

Posłom i posłankom gratulujemy dobrego wyboru. I imion.