Tyle firm skorzystało z pomocy rządu. Padły oficjalne dane. Kwoty porażają

2021-04-26 5:59 san
Olga Semeniuk
Autor: FACEBOOK Olga Semeniuk

Efektem naszych rozmów i pogłębionych analiz są kolejne odsłony Tarczy Antykryzysowej, a ich celem wsparcie najbardziej poszkodowanych przedsiębiorców oraz ochrona miejsc pracy. Niedawno przedłużyliśmy Tarczę Branżową na marzec i kwiecień i rozszerzyliśmy listę kodów PKD – z 46 do 63 – które zostały nią objęte - mówi "SE" wiceminister rozwoju w rządzie PiS, Olga Semeniuk.

- „Super Express”: Wielu przedsiębiorców z branż, którym miała pani pomagać, narzeka, że nie sprawdza się pani w tej roli. Skąd te głosy? W przestrzeni publicznej opowiada pani, jak wiele dla nich zrobiła…

Olga Semeniuk: Od połowy marca 2020 r. wszyscy mierzymy się z negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa w Polsce.

To oczywiste. Jednak nie tak brzmiało pytanie.

Pani redaktor, od ponad roku jestem w stałym kontakcie i prowadzę regularne konsultacje z przedstawicielami ponad 40 branż. Równocześnie – jako reprezentantka MRPiT – uczestniczę w posiedzeniach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, gdzie razem z innymi ministrami oraz przedstawicielami GIS analizujemy postulaty zgłaszane przez szeroko rozumiane środowisko biznesowe.

Jaki jest efekt tych rozmów?

Efektem  naszych rozmów i pogłębionych analiz są kolejne odsłony Tarczy Antykryzysowej, a ich celem wsparcie najbardziej poszkodowanych przedsiębiorców oraz ochrona miejsc pracy. Niedawno przedłużyliśmy Tarczę Branżową na marzec i kwiecień i rozszerzyliśmy listę kodów PKD – z 46 do 63 – które zostały nią objęte.

Ile firm skorzystało z rządowego wsparcia?

Szacujemy, ze dzięki temu z pomocy publicznej, wynoszącej ok. 10 mld zł,  będzie mogło skorzystać ponad 400 tys. firm. Mamy też już uzgodnione protokoły bezpieczeństwa dla poszczególnych branż,  gdyby okazało się, że w najbliższym czasie zostały ogłoszone kolejne etapy luzowania gospodarki. Jesteśmy przygotowani zarówno na wariant ogólnokrajowy, jak również na regionalizację obostrzeń. Jednak wszystkie wypracowywane przez nas propozycje muszą każdorazowo uzyskać najpierw rekomendację Rady Medycznej, a następnie akceptację Rady Ministrów. Działania na rzecz ochrony polskich przedsiębiorców to konsekwentna praca zespołowa. Dzięki niej, czego dowodem są dane makroekonomiczne, które napływają do nas również z zagranicy, polska gospodarka stosunkowo łagodnie przechodzi tzw. ,,koronakryzys”.

Z jakich działań w okresie, gdy Polska walczy z pandemią koronawirusa jest pani najbardziej zadowolona? Może pani sobie przypisać jakiś sukces?

Z pandemią koronawirusa walczymy wspólnie – rząd i przedsiębiorcy. Tylko dzięki zjednoczeniu sił, solidarnościowej postawie i ciężkiej pracy wszystkich stron udaje nam się prowadzić skutecznie walkę o zdrowie i życie Polaków, jak również o utrzymanie polskiej gospodarki w możliwie najlepszej kondycji. Jednocześnie snujemy już plany na czasy postcovidowe.

Rozumiem, jednak pytałam o pani subiektywne odczucia.

Z mojej osobistej perspektywy, doceniam przede wszystkim dobrą i merytoryczną współpracę z moimi koleżankami i kolegami z innych resortów oraz z przedstawicielami Polskiego Funduszu Rozwoju. Cieszę się, że miałam swój udział w tworzeniu różnych instrumentów pomocowych. Jednocześnie, od blisko roku prowadzę w MRPiT prace nad autorskim pakietem rozwiązań służących wzmocnieniu i rozwojowi branży rzemieślniczej. Stanowią one odpowiedź na wyzwania, jakie przed tym - nieco zapomnianym w minionym ćwierćwieczu - sektorem polskiej gospodarki, stawia współczesny świat. Już wkrótce będę mogła zdradzić więcej szczegółów.

Czy uczestnicząc w spotkaniach resortowych oraz sztabie kryzysowym jest pani osobą, która zaleca luzowanie obostrzeń, mając na uwadze trudną sytuację m.in. gastronomii, która jest zamknięta od ponad pół roku? Czy raczej popiera Pani stanowisko ekspertów premiera, z których żaden nie jest ekonomistą. Poza ministrem Niedzielskim.

Celem resortu, którym kieruje wicepremier Jarosław Gowin, jest przede wszystkim dbanie o dobro przedsiębiorców oraz jak najlepszą kondycję całej polskiej gospodarki. W tym kontekście oczywistym jest, że zależy nam na jej możliwie najszybszym odmrożeniu i otwarciu. Z drugiej jednak strony musimy działać roztropnie i rozsądnie, mając na uwadze, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie Polaków. W tej materii ogromną wagę mają rekomendacje wydawane przez ekspertów z Rady Medycznej funkcjonującej przy premierze Mateuszu Morawieckim. Jeszcze w tym tygodniu zostanie przedstawiony plan luzowania obostrzeń na maj.

Rozmawiała Sandra Skibniewska

Olga Semeniuk
Autor: FACEBOOK Olga Semeniuk
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze