Senacka komisja ds. Pegasusa. Senatorowie PiS nie biorą w niej udziału. Dlaczego? "To polityczna hucpa"

2022-01-17 16:06
Senacka komisja ds. inwigilacji
Autor: PIOTR NOWAK/PAP Senacka komisja ds. inwigilacji

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła pracę senacka komisja nadzwyczajna, która ma wyjaśnić przypadki nielegalnej inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Pierwsze merytoryczne posiedzenie komisji zaplanowano na poniedziałek na godz. 14:00, a pierwszymi świadkami będą eksperci z kanadyjskiej grupy Citizen Lab. Pierwsze doniesienia z prac komisji są szokujące. Chodzi o Krzysztofa Brejzę.

Według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, powołującej się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą oprogramowania Pegasus inwigilowany był właśnie Brejza, a także adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek. Według Citizen Lab do telefonu Krzysztofa Brejzy miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. Polityk był wówczas szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi. Sprawa Brejzy została poruszona: - Posiadamy dowody potwierdzające, że z telefonu senatora Krzysztofa Brejzy zostały wykradzione dane. Jesteśmy przekonani, że senator był monitorowany w bardzo szeroki sposób - poinformował ekspert z Citizen Lab w Toronto, podczas posiedzenia senackiej komisji nadzwyczajnej ds. Pegasusa.

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński mówił w rozmowie z tygodnikiem "Sieci", że powstanie i używanie Pegasusa jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać. "Źle by było, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia" - powiedział. Zapewnił jednak, że nie był on używany wobec opozycji. "To całkowite bzdury" - oświadczył. 

ZOBACZ>>Pegasus - co to jest i jak wykryć? Jarosław Kaczyński: "Afera z niczego i histeria"

W ubiegły czwartek TVP Info poinformowała też, że w Senacie powołano specjalną komisję ds. mobbingu, który zarzucany jest wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Annie Godzwon. 

Jak przyznała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska: -  Senatorowie PiS nie biorą udziału w pracach senackiej komisji nadzwyczajnej ds. wykorzystania Pegasusa, bo to polityczna hucpa; ważniejsza jest komisja powołana przez szefa Kancelarii Senatu ds. wyjaśniania przypadków mobbingu - stwierdziła. Rzeczniczka PiS została w poniedziałek zapytana przez dziennikarzy, dlaczego senatorowie PiS nie biorą udziału w pracach senackiej nadzwyczajnej komisji ds. wykorzystania systemu Pegasus. - Po pierwsze dlatego, że ta sprawa jest polityczną hucpą, polityczną awanturą, chodzi o to, żeby dawać linię obrony tym osobom, wobec których toczy się postępowanie - odpowiedziała Czerwińska.

Sonda
Jak oceniasz sytuację polityczną w Polsce?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE