Seniorze, tak dostaniesz 1500 plus

2019-08-13 2:00 LB
Seniorka straciła 25 tysięcy złotych
Autor: ESKA INFO Szczecin Seniorka straciła 25 tysięcy złotych

To już pewne! Jeśli masz niską emeryturę i skończone 75 lat, jeszcze w tym roku możesz dostać specjalny dodatek. Prezydent Andrzej Duda (47 l.) podpisał ustawę przyznającą najuboższym seniorom 500 plus od października. Do końca roku maksymalnie będzie można uzyskać dodatkowo 1500 zł.

Pełne świadczenie będzie przysługiwało tylko osobom, których miesięczny dochód nie przekracza 1100 zł brutto. Jeżeli emerytura lub renta jest wyższa, senior dostanie mniejszy dodatek. Przykładowo, jeśli otrzymuje 1300 zł brutto emerytury, świadczenie wyniesie 300 zł. Powyżej 1600 zł w ogóle nie będzie przysługiwało. Pomoc nie będzie jednak przyznawana automatycznie – trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS. Zakład zacznie przyjmować dokumenty od 1 października, ale wtedy może wpłynąć naraz nawet 800 tys. podań, bo tyle osób jest uprawnionych do nowego dodatku. Może więc warto zrobić to wcześniej? – Zapewniam, że nie odrzucimy wniosków, które nasi klienci złożą jeszcze we wrześniu. Każdy, nawet ten złożony przed terminem, przyjmiemy – zapewnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.
Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Seniorzy, którzy go nie posiadają, nie będą jednak pozbawieni szans na dodatek. Będzie im przysługiwał, jeśli mają skończone 75 lat i pobierają zasiłek pielęgnacyjny. W takiej sytuacji do wniosku powinni dołączyć dokumentację medyczną – na jej podstawie ZUS skieruje ich na badania do lekarza orzecznika, który wyda orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jeśli senior ma problemy z poruszaniem się, orzecznicy ZUS będą mogli przyjechać do niego do domu, aby go zbadać.

Ile kosztuje sanatorium, które uzdrowisko w Polsce wybrać? Poradnik kuracjusza

Nie opłaca się wyjeżdżać na urlop bez niego. O czym mowa?