Sensacyjny SONDAŻ IBRiS dla Super Expressu: Petru WYPRZEDZIŁ Kaczyńskiego

2015-12-16 12:23

Sensacyjny wynik najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Super Expressu"! Nowoczesna Ryszarda Petru wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość! To pierwszy sondaż, w którym Petru pokonuje Kaczyńskiego. Partia, która wygrała wybory parlamentarne w ciągu niecałych dwóch miesięcy roztrwoniła polityczną przewagę. Co mogło mieć na to wpływ? Awantura o Trybunał Konstytucyjny? Ułaskawienie Mariusza Kamińskiego? Wprowadzenie do rządu Zbigniewa Ziobry i Antoniego Macierewicza? Zobaczcie wyniki najnowszego sondażu IBRiS dla "Super Expressu".

Sondaż przeprowadzony 15 grudnia dla "Super Expressu" przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych zaskakuje. Po raz pierwszy od wielu tygodni zmienił się lider - pierwsze miejsce w badaniu zajęła partia Ryszarda Petru Nowoczesna.  W sondażu Nowoczesna uzyskała 30,9 proc. i przegoniła Prawo i Sprawiedliwość! Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby jedynie 27,3 proc. wyborców. Jak wskazuje sondaż, na trzecim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska. Chciałoby na nią głosować tylko 14,4 proc. wyborców. To najsłabszy wynik PO od wielu miesięcy. Kolejne miejsce zajął ruch Kukiz'15. Na Pawła Kukiza i jego ludzi oddałoby głos 7,9 proc. osób. Oprócz Nowoczesnej, PiS, PO, Kukiz'15 w sejmowych ławach zasiedliby też posłowie z Polskiego Stronnictwa Ludowego (wynik 5,6 proc.).

Wciąż poza Sejmem byłyby: Zjednoczona Lewica z wynikiem 5,3 proc., partia KORWiN 3,9 proc., a także partia Razem, którą w sondażu wskazało 1,6 proc. głosujących. 3,1 proc. osób powiedziało, że nie wie kogo by poparło w wyborach.

O komentarz do najnowszego sondażu "Super Express" poprosił znanych politologów prof. Kazimierza Kika i dr. Bartłomieja Biskupa. Nasi rozmówcy wskazują na kilka możliwych przyczyn sensacyjnego zwycięstwa Nowoczesnej. - Sondaże pokazują duże rozentuzjazmowanie społeczeństwa. Trudno przypuszczać, że przyczyną spadków PiS jest awantura o Trybunał Konstytucyjny. To zbyt abstrakcyjny temat dla Polaków. Przyczyn upatrywałbym w błędach komunikacyjnych partii rządzącej - zauważa dr Bartłomiej Biskup. Na błędy w strategii politycznej PiS wskazuje natomiast prof. Kazimierz Kik: - Kaczyński się pomylił. Wydawało mu się, że niechęć do PO oznacza automatyczne poparcie dla PiS - mówi prof. Kik. Ekspert przewiduje, że w przyszłości może dojść do połączenia PO i Nowoczesnej: - W przyszłości to Petru będzie dyktował warunki Schetynie.

Zobacz: Wojtunik stracił ochronę, a jego żona stanowisko

Wszystko, czego potrzebujesz w jednym miejscu. Zrób zakupy z rabatem na AliExpress kupony rabatowe.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE