Siemoniak uspokaja: "Scenariusz inwazji nie najbardziej prawdopodobny"

2022-01-25 11:58
Tomasz Siemoniak
Autor: Tomasz Radzik Tomasz Siemoniak

Cały świat z zapartym tchem przygląda się rozwojowi sytuacji na wschodniej granicy Ukrainy. Kilkaset rosyjskich jednostek bojowych rozlokowanych u bram naszego wschodniego sąsiada w każdej chwili może przekroczyć granicę i ruszyć na Kijów. Czy taki scenariusz zdaniem Tomasza Siemoniaka (55 l.), byłego ministra obrony narodowej jest prawdopodobny?

O to zapytał się byłego ministra obrony narodowej Jacek Prusinowski na antenie Radia Plus. Siemoniak w iście dyplomatyczny sposób uspokoił. - Nie jest to  najbardziej prawdopodobny scenariusz, dopóki się nie rozpoczął. Wydaje się, że taka analiza stanowiska Rosji i ewentualnych korzyści, strat skłania do tego, że wojna zwłaszcza wojna pełnoskalowa, inwazja nie powinna się rozpocząć a moim zdaniem nie powinna wybuchnąć - powiedział szef MON w latach 2011-2015. 

>>Rosja zaatakuje od Białorusi? Wojsko pilnuje CZARNOBYLA!

- Natomiast historia uczy, że czasem są irracjonalne czynniki, jakieś emocje i tego nie można wykluczyć. To jest jak strzelba w sztuce Czechowa wisząca na ścianie, jeśli 100 tysięcy żołnierzy przy granicy jeżeli po drugiej stronie też następuje mobilizacja to konflikt może wybuchnąć. Tutaj rzeczywiście mamy bardzo poważną sytuację, która może się potoczyć w różnych kierunkach. I na to trzeba być przygotowanym - skwitował w Radiu Plus obecny wiceprzewodniczący PO.

>>>Gdy Rosja rozpęta wojnę, pomożemy Ukrainie? Już od dawna jej pomagamy

Siemoniak skomentował także uczestnictwo Andrzeja Dudy w rozmowie telefonicznej z Joe'm Bidenem oraz innymi przywódcami państw NATO. - Oznacza to, że sytuacja jest tak poważna, że inne problemy, inne kwestie praworządność, relacje ze Stanami Zjednoczonymi, odkładają mądrzy ludzie na bok i tutaj daleko idących wniosków nie należy wyciągać - twierdzi Siemoniak. - Sądzę, że ta wypowiedź Prezydenta po tej wideokonferencji potwierdza to co wcześniej powiedział Prezydent Biden to znaczy, że Stany Zjednoczone, ich świętym obowiązkiem jest obrona członków NATO a Polska takim członkiem jest. I różne zapowiedziane kroki, możliwe przerzucenie żołnierzy, obecność przecież żołnierzy amerykańskich u nas od 2012, 2014 to są te elementy, które dają nam poczucie bezpieczeństwa - dodał były szef MON. 

>>>Sytuacja na Ukrainie. Prezydent Duda Prezydent zwołuje posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Znamy datę!

>>>Panika na Nowogrodzkiej! Duda może pogrążyć kolejną ustawę PiS

>>>Andrzej Duda zrobił TO z Agatą mimo koronawirusa! Okazja była wyjątkowa

Sonda
Czy niebawem wybuchnie wojna?
Super Raport 21.01 (Goście: Gabriela Morawska-Stanecka - wicemarszałkini Senatu, PPS oraz dr Mirosław Oczkoś) Sedno Sprawy: Waldemar Kraska
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE