Skandal! Podniosą pensje politykom, dowalą mandaty kierowcom!

2021-07-30 6:25
Mandaty dla kierowców
Autor: Łukasz Gągulski/SUPER EXPRESS Mandaty dla kierowców

Wyższe pensje dla polityków i… wyższe mandaty dla kierowców. Właśnie potwierdziły się doniesienia dotyczące sowitych podwyżek dla polityków. Wygadał się prezydencki minister Andrzej Dera (60 l.), który poinformował, że w ciągu kilku dni ma zostać podpisane rozporządzenie, przyznające podwyżki m.in. podsekretarzom stanu, na czym zyskają też posłowie. Zwykłym Polakom nikt pensji nie podniesie. Ba! Dostaną po kieszeni. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało bowiem projekt ustawy, która przewiduje nawet 30 tys. zł grzywny za wykroczenie drogowe.

Rewolucja mandatowa ma rozpocząć się w grudniu, a zmiany będą iście rewolucyjne. „Projekt zakłada szereg zmian, które pozwolą na skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi zachowaniami na drodze, m.in. zaostrzenie kar dla sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych. Nowością jest powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń” – czytamy w komunikacie resortu infrastruktury. Zgodnie z nowymi przepisami podwyższona zostanie maksymalna wysokość grzywny, aż do 30 tys. zł! Inne grzywny też kilkakrotnie pójdą w górę.

– To lipa! W ten sposób nie rozwiąże się żadnych problemów! – mówi „Super Expressowi” wprost Janusz Popiel (51 l.), prezes Alter Ego – Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych. – W nowelizacji prawa o ruchu drogowym maksymalna grzywna zostanie podniesiona do 30 tys. zł, a punkty karne poleżą na kontach kierowców o rok dłużej i będzie można uzależniać od nich stawkę OC. To skandal! – uważa.

A w czasie, gdy władza chce podnosić mandaty, myśli już... o podwyżkach dla siebie. – Rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie podniesienia wynagrodzeń osób publicznych zostanie podpisane w najbliższych dniach – przyznał w TVP minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. – Wstydem dla naszego państwa jest to, że osoby pełniące kierownicze stanowiska zarabiają mniej niż średnia kadra urzędnicza chociażby – dodawał. Jak twierdzi, w przypadku podsekretarzy stanu podwyżki mają wynosić 60 proc., zaś dla kadry kierowniczej – ok. 40 proc. Jednocześnie mogą wzrosnąć też wynagrodzenia posłów, gdyż ich pensje są powiązane z pensjami wiceministrów. No i gdzie tu sprawiedliwość?!

Janusz Popiel (51 l.), prezes Alter Ego – Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych

Nowe prawo to lipa! Problem w tym, że przepisy Kodeksu karnego są już dziś dla pijanych kierowców bardzo surowe, a nie działają. Przede wszystkim, żeby poprawić prawo, to trzeba analiz. A wprowadzanie nagłego prawa to granie na emocjach.

Sosnowiec pamięta o Gierku. Uroczystości 20. rocznicy śmierci
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE