Skromny grób syna Lecha Wałęsy. Nowy nagrobek tragicznie zmarłego prezentera TVP. Niezapomniani WIDEO

2021-10-13 12:04
Skromny grób syna Wałęsy
Autor: GRAFIKA SE Mariusz Trocewicz

Program "Niezapomniani. Cmentarne historie" zawitał do Gdańska, gdzie z pomocą przewodnika miejskiego Bartłomieja Wąsika, odwiedziliśmy groby osób zasłużonych dla Trójmiasta. W odcinku zobaczycie także miejsca spoczynku syna prezydenta Lecha Wałęsy, tragicznie zmarłego prezentera TVP, czy nastoletniej Ani, która popełniła samobójstwo po molestowaniu przez rówieśników.

14-letnia Ania (1992-2006) popełniła samobójstwo na początku roku szkolnego, po tym jak padła ofiarą molestowania seksualnego wśród rówieśników w jednym z gdańskich gimnazjów. Do tragedii doszło w październiku 2006 roku. Pod nieobecność nauczycielki, w trakcie lekcji do dziewczyny podeszło kilku chłopców. Zdjęli jej spodnie i bieliznę oraz dotykali miejsc intymnych. Całe brutalne zajście nagrali też na telefon komórkowy. Następnego dnia Ania powiesiła się w swoim domu na skakance. Za swój czyn, który wypłynął dopiero po śmierci Ani, pięciu nastolatków - Mateusz, Dawid, Łukasz, Arek i Michał, dostało jedynie dozór kuratorski, który skończył się im, gdy skończyli 21 lat. Ania została pochowana na cmentarzu w Gdańsku Kiełpinie. Mszą świętą na jej pogrzebie odprawił sam metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski.

Przemysław Wałęsa (1974-2017) - syn prezydenta Lecha Wałęsy, jeden z 8-ga dzieci, które ma z żoną Danutą Wałęsą. Zmarł nagle w niedzielę 8 stycznia w swoim mieszkaniu na gdańskiej Morenie. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku ustaliła, że Przemysław Wałęsa nie popełnił samobójstwa i w jego śmierć nie były też zamieszane osoby trzecie. Syn Lecha Wałęsy został pochowany w kolumbarium na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. Przemysław Wałęsa osierocił dwóch nastoletnich synów: Dominika i Bartka. O synu prezydenta zrobiło się głośno na początku lat 90, gdy spowodował wypadek pod wpływem alkoholu. - Leczył się na depresję, był alkoholikiem - powiedział o nim jego brat Jarosław Wałęsa.

Piotr Świąc (1967-2021) - dziennikarz, były prezenter "Wiadomości" i oprawy programowej TVP1. Później pracował w TVP3 Gdańsk. Ukończył studia na Wydziale Zarządzania i Podyplomowe Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim, na którym później także wykładał. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym w miejscowości Borcz na Kaszubach, wracając z planu wieczornego wydania Panoramy w TVP3 Gdańsk. W prowadzonego przez niego Volkswagena Golfa najechało jadące z przeciwka w kierunku Żukowa Renault Mégane prowadzone przez 23-letniego mieszkańca powiatu kartuskiego. Później okazało się, że sprawca był pod wpływem alkoholu i narkotyków. Jechał także z nadmierną prędkością 120-130 km/h. Piotr Świąc został pochowany na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

Izabella Trojanowska (1929-1995) - polska dziennikarka i pisarka

Kinga Choszcz (1973-2006) - podróżniczka. Zasłynęła z podróży dookoła świata autostopem, która zajęła jej pięć lat. Otrzymała za to Nagrodę Kolosa. Jej najbardziej inspirującym aktem było wykupienie z niewolniczej pracy nastoletniej dziewczynki i posłanie jej do szkoły w rodzinnej wiosce w Ghanie. Wkrótce później zmarła na malarię mózgową w stolicy Ghany - Akrze. Pochowana w Gdańsku na Cmentarzu Garnizonowym. Część jej prochów zostało wysypanych do oceanu.

Zbigniew Klewiado (1949-2017) - właściciel pierwszej w Polsce prywatnej telewizji Sky Orunia. Przedsiębiorca zmarł na chorobę nowotworową i został pochowany na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

Stanisław Sołdek (1916-1970) - przewodnik pracy, treser w Stoczni Gdańskiej, ukończył Politechnikę Gdańską. Poseł na Sejm PRL. Jego imieniem nazwano pierwszy polski powojenny statek pełnomorski – rudowęglowiec typu B30 SS „Sołdek”, który obecnie jest statkiem muzeum. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku

Tadeusz Gwiazdowski (1918-1983) - aktor znany z filmów ""Kanał", Orzeł" oraz seriali "Stawka większa niż życie" i "Czarne chmury". Pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni w nowej Alei Zasłużonych

Jerzy Kossela (1942-2017) - polski gitarzysta, wokalista, autor tekstów i kompozytor, współzałożyciel i członek zespołów Elektron, Niebiesko-Czarni, Pięciolinie i Czerwone Gitary. Pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni w kolumbarium.

Regina Bielska (1926-2018) - piosenkarka, solistka zespołu Albatros, z którym występowała na statku MS Batory. Wraz z mężem Romualdem Milnerem – muzykiem-pianistą – mieszkała w Gdańsku. Znana z takich piosenek jak „Szeptem”, „Żyje się raz”, „Liliowy wrzos”, „Czarny Orfeusz” i „Samotny dom”. Pochowana na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku.

Maria Kraińska-Foltynowicz (1916-2002) - pielęgniarka, pierwsza amazonka startująca w Polsce w zawodach hippicznych i Wszechstronnych Konkursach Konia Wierzchowego (WKKW). Uczestniczka powstania warszawskiego, gdzie była sanitariuszką. Była żoną doktora Witolda Foltynowicza (1921-1997), jednego z twórców anestezjologii gdańskiej. Pochowana na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

Lech Skolimowski (1927-1980) - aktor i prawnik, zagrał rolę herolda wręczającego miecze królowi Władysławowi Jagielle w "Krzyżakach". Wystąpił także w "Potopie", "Zamachu" i "Hubalu". Był także instruktorem jeździectwa w klubie "Start" w Gdyni. Pochowany na Cmentarzu Łostowickim.

Jacek Lenartowicz (1961-2004) - perkusista, był współzałożycielem jednego z pierwszych polskich zespołów punkrockowych Deadlock. Wraz z Tomkiem Lipińskim utworzył zespół Tilt. Grał również w zespole Białe Wulkany. Jeszcze przed stanem wojennym wyemigrował do Holandii, gdzie ukończył szkołę filmową i zajął się pisaniem scenariuszy. Zmarł na nowotwór mózgu i został pochowany na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

Antoni Browarczyk (1961-1981) - jedna z pierwszych i najmłodszych ofiar stanu wojennego w Polsce. Działacz "Solidarności". 17 grudnia został śmiertelnie postrzelony w głowę przez funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej. Został pochowany na gdańskim Cmentarzu Łostowickim.

Tadeusz Szczepański (1960-1980) - mechanik samochodowy w Przedsiębiorstwie Produkcji i Montażu Urządzeń Elektrycznych Budownictwa „Elektromontaż” w Gdańsku, działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, który zginął tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach, prawdopodobnie z rąk Służby Bezpieczeństwa PRL. Był bliskim kolegą Lecha Wałęsy. Zaginął 16 stycznia w dniu zdawania egzaminu na prawo jazdy. Jego zwłoki znaleziono dopiero dwa miesiące później. Pływały w Motławie i były bardzo zmasakrowane. Prokuratura uznała to za utonięcie, co było nieprawdopodobne, gdyż rzeka była wówczas pokryta grubym lodem. Przed pogrzebem Szczepańskiego na Cmentarzu Łostowickim zatrzymano na 48 godzin Lecha Wałęsę by nie mógł brać udziału w uroczystościach. W "Człowieku z żelaza" umieszczono scenę wyławiania jego zwłok z rzeki.

Adam Gajewski (1909-1972) - major Ludowego Wojska Polskiego, sędzia wydający wyroki śmierci na żołnierzy podziemia niepodległościowego. 9 kwietnia 1945 w Lublinie wydał wyroki śmierci na 11 żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego - w tym m.in. na dwóch cichociemnych, Mieczysława Szczepańskiego (1919-1945) i Czesława Rossińskiego (1907-1945) - pod zarzutem przygotowywania zamachu na przewodniczącego KRN Bolesława Bieruta. Skazał także na śmierć dowódcę patrolu dywersyjnego 5 Brygady Wileńskiej AK ppor. Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" (1904-1946) i łączniczkę i sanitariuszkę tej brygady, Danutę Siedzikównę "Inkę" (1928-1946). Po znalezieniu ich ciał w 2014 roku na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku i ostatecznej identyfikacji pochowano ich z honorami 28 sierpnia 2016 roku w ich wcześniej powstałych symbolicznych grobach. Adam Gajewski został pochowany na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku.

Lech Grzmociński (1927-1984) - aktor najbardziej znany z serialu "Dom" (ojciec Uli Siekierko) . Pochowany na Cmentarzu Łostowickim.

Eugeniusz Lotar właśc. Eugeniusz Kowalik (1912-1980) - aktor znany z serialu "Znaki szczególne". Pochowany na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

Józef Wąsik (1894-1939) - pocztowiec, naczelnik Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego w Wolnym Mieście Gdańsku. Poległ w końcowej fazie obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Nie udało się ustalić, co stało się z jego ciałem później. Ku pamięci Wąsika powstał nagrobek na Cmentarzu na Zaspie.

Konrad Guderski ps. Konrad (1900-1939) - polski inżynier wodny, dowódca obrony Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, podporucznik rezerwy piechoty Wojska Polskiego. Pochowany na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie.

Przewodnik Bartłomiej Wąsik opowiedział także o innych znanych gdańszczanach. Byli to: Andrzej Marciniak (1959-2009), Stanisław Supłatowicz Sat-Okh (1925-2003), Nikodem "Nikoś" Skotarczak (1954-1998), Anna Kurska (1929-2016), Anna Walentynowicz (1929-2010), Arkadiusz Rybicki (1953-2010), Zenon Plech (1953-2020) i Alina Pienkowska-Borusewicz (1952-2002).

Skromny grób syna Wałęsy. Tak pochowani są znani ludzie związani z Trójmiastem. Niezapomniani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE