„Solidarność” szykuje protest w sprawie Turowa. Piotr Duda zabrał głos

2021-09-24 15:01
Piotr Duda Solidarność
Autor: Przemysław Świderski Piotr Duda Solidarność

„Solidarność” zapowiedziała, że 22 października związkowcy będą strajkować pod siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Chodzi o kary finansowe, jakie decyzją TSUE Polska ma płacić za funkcjonowanie Elektrowni Turów.

Przewodniczący „Solidarności”, Piotr Duda, zabrał w tej sprawie głos w czasie konferencji w Mysłakowicach. Przypomniał, ze związkowcy nie zgadzali się już z pierwszym orzeczeniem TSUE w sprawie Turowa w maju 2021 roku. - Musimy jako związkowcy z Solidarności, nie tylko z Solidarności, podjąć te nasze działania dotyczące tych twardych rozwiązań, bo te miękkie się już skończyły – powiedział. Chce, aby w Luksemburgu przekonano się, jaka jest siła polskiego pracownika. - Jedziemy pod "trybunał niesprawiedliwości" UE w Luksemburgu, aby wręczyć postanowienie o zamknięciu tego trybunału. Tak jak druga strona chce zamykać nasze zakłady pracy, kopanie, elektrownie, odbierając dostęp do energii elektrycznej – oznajmił Piotr Duda. Do prokuratury ma także wpłynąć wniosek o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Rosarię Silva de Lapuerta, wiceprezes TSUE. Według związkowców, działania wiceprezes sprowadzają zagrożenie dla życia mieszkańców Bogatyni oraz pracowników Elektrowni Turów.

Zobacz: Spór o kopalnię Turów z Czechami. Oto plan PiS. Morawicki jedzie na ostro!

Piotr Duda zwrócił się także do Mateusza Morawieckiego, aby podjął w sprawie Turowa stanowcze kroki. Przewodniczący „Solidarności” obawia się bowiem podobnych problemów z innymi kopalniami leżącymi nieopodal granicy z Czechami. - Bo dzisiaj Turów, a za chwilę się okaże, że kopalnie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, które też są na granicy w Czechami, też komuś nie pasują – stwierdził. Uważa także, ze kary dla Polski mają charakter politycznej rozgrywki. - Dla mnie to jest właśnie polityka, to jest tylko pretekst do tego, żebyśmy faktycznie kupowali energię elektryczną za granicą Polski, czyli chociażby w Niemczech, po odpowiedniej cenie. Przecież to wszystko do tego dąży – ocenił Piotr Duda.

Sprawdź: Czarzasty w radiu zbluzgał Morawieckiego. Użył słowa na G

Obejrzyj naszą galerię i sprawdź, jaką dramatyczną prawdę wyznała pewna rodzina o Elektorowi Turów.

Sonda
Co myślisz o karze finansowej dla Polski za działalność kopalni Turów?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE