SONDAŻ. Ile Polacy dają księdzu po kolędzie? Tylko 1% nie daje pieniędzy

2017-01-31 13:52
ksiądz po kolędzie, kolęda, ksiądz
Autor: Monkpress

Kościół katolicki w Polsce najczęściej za czas odwiedzin duszpasterskich przyjął okres po świętach Bożego Narodzenia, zazwyczaj trwający do święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego). Innymi słowy- wielu Polaków ma już za sobą, lub też zbliża się u nich wizyta księdza. Jedną z najbardziej problematycznych kwestii związanych z kolędą duszpasterską jest wysokość kwoty, jaką powinniśmy wręczyć przedstawicielowi miejscowej parafii. SE.pl i NOWA TV postanowiło sprawdzić, jakie pieniądze Polacy wręczają księdzu przychodzącemu "po kolędzie". Wyniki są zaskakujące!

Choć dawanie pieniędzy księdzu, który przychodzi po kolędzie nie jest obowiązkiem, gdyż ofiara jest zupełnie dobrowolna i duchowny nie powinien się obrazić, jeśli nic nie dostanie, to okazuje się, że jedynie 1% ankietowanych przyjmuje księdza bez wręczenia mu jakichkolwiek pieniędzy! Zdecydowanie najczęściej Polacy wreczają księdzu sumę mieszczącą się w przedziale 10-50 zł. Taką odpowiedź wybrała prawie połowa respondentów- 44%.

Większe sumy cieszyły się mniejszym powodzeniem. Księdzu w podziękowaniu za wizytę duszpaterską kwotę mieszczającą się w przedziale 51-100 zł jest skłonnych wręczyć 16% badanych. Bardzo ciekawym jest fakt, że bardzo niską liczbę wskazań (2%) zyskał przedział 101-200 zł, podczas gdy najwyższy, przekraczający 200 zł zyskał aż 13% wskazań. Ponadto duża grupa ankietowanych przyznała uczciwie, że nie przyjmuje kolędy- taką odpowiedź wybrało 24% respondentów.

 

Badanie zostało przeprowadzone dla se.pl i NOWEJ TV przez Instytut Badań Pollster w dniach 19-20 stycznia na próbie 1040 dorosłych Polaków.

Zobacz także: Polacy zdecydowali: Nobel dla Owsiaka! Sondaż SE.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE