Sondaż. Największy autorytet w Polsce? Nie zgadniecie!

2017-02-01 15:19 PMar
Sondaż. Największy autorytet w Polsce? Nie zgadniecie!
Autor: fotomontaż "SE"

Przez długie lata nieprzerwanie za największy autorytet uchodził dla Polaków papież Jan Paweł II. Po jego śmierci sytuacja ta się zmieniała- uległa dynamizacji i większej zmienności, w zależności od dziejących się w danym momencie wydarzeń. SE.pl i NOWA TV powstanowiły sprawdzić, kogo na początku 2017 roku Polacy uważają za największy autorytet. Wyniki uzyskane przez Instytut Badawczy Pollster są naprawdę zaskakujące!

Jak się okazuje, największym autorytetem jest obecnie osoba świecka! Zdecydowanie najwięcek wskazań, gdyż aż 30% uznało, że to twórca WOŚP, Jerzy Owsiak zasługuje na to zaszczytne miano. Na drugim miejscu, choć z dużą stratą, uplasował się urzędujący prezydent, Andrzej Duda. Jego osobę wybrało 12% respondentów. Podium zamknęła "polityczna" trójka: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Jarosław Kaczyński, którzy uzyskali po 7% głosów. Pierwszy przedstawiciel duchowieństwa, kardynał Stanisław Dziwisz zdobył 5% głosów, podobnie jak Donald Tusk. Jeszcze gorszy wynik uzyskał ojciec Tadeusz Rydzyk i Bronisław Komorowski, zyskując zaledwie 2% wskazań. Ponadto duża liczba ankietowanych uznała, że dla nich największym autorytetem jest ktoś spoza powyższych propozycji- taką odpowiedź wybrało 24% badanych.

Tak dobre informacje dla Jerzego Owsiaka zbiegają się w czasie z informacją Instytutu Nobla, który potwierdził, że zarejestrował nominację Jerzego Owsiaka i WOŚP do Pokojowej Nagrody Nobla. Jeden z wnioskodawców, prof. Adam Grzegorczyk opublikował na swoim TT potwierdzenie z Norwegii:

Dr Wojciech Jabłoński, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego skomentował dla nas te wyniki. Jak powiedział, nie są one dla niego zaskakujące, ponieważ: - Jerzy Owsiak jest potrzegany jako osoba apolityczna, wbrew tym osobom, które są dalej w sondażu. Z nimi Polacy zwykle kojarzę władzę, pieniądze, spór, polityczne wojny. Polityce nie udaje się wessać Owsiaka, zwycięża miłość, pokój i muzyka. Skomentował on również bardzo słabe wyniki duchowieństwa, nie dziwiąc się im i argumentując: - Polacy zauważają dążenie do zwiększenia zainteresowania Kościoła takimi tematami jak polityka, pieniądze, dotacje budżetowe (jak np. na Świątynię Opatrzności Bożej). Duchowieństwa próbuje dyktować, jak polityka w Polsce ma wyglądać, a tego Polacy nie lubią, stąd tak niskie poparcie.

Badanie zostało przeprowadzone dla se.pl i NOWEJ TV przez Instytut Badań Pollster w dniach 19-20 stycznia na próbie 1040 dorosłych Polaków.

Zobacz także: SONDAŻ. Ile Polacy dają księdzu po kolędzie? Tylko 1% nie daje pieniędzy

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze