Sondaż partyjny. Gowin i Ziobro na granicy wymarcia - komentuje Tomasz Walczak

2021-04-22 7:15 Tomasz Walczak
Ziobro i Gowin szukają koalicjantów
Autor: TOMASZ RADZIK/ SUPER EXPRESS Ziobro i Gowin szukają koalicjantów

Jarosławowi Gowinowi to się nie spodoba. Ani szeroko komentowana konwencja Porozumienia, ani huragan ciepłych słów ze strony opozycji nie zmiękczyły twardych serc wyborców, którzy według sondażu dla „Super Expressu” przeprowadzonego już po weekendzie, nie dostrzegają najwyraźniej potrzeby istnienia tej partii jako samodzielnego bytu. Powodów do radości zresztą nie ma też Zbigniew Ziobro, którego Solidarna Polska podobnie jak Porozumienie cieszy się poparciem na poziomie błędu statystycznego. To na razie skutecznie studzi zapędy do secesji obu ugrupowań.

Mniej lub bardziej subtelne podgryzanie PiS przez koalicjantów oraz próby odróżnienia się od partii Jarosława Kaczyńskiego to nadal za mało, żeby dać się zauważyć wyborcom. Tym bardziej, że i Porozumienie, i Solidarna Polska próbują znaleźć dla siebie wystarczająco dużo miejsca na gęstej od różnych nurtów prawicy scenie politycznej. Konserwatywny wyborca ma do wyboru aż pięć liczących się ugrupowań od PO, Hołowni i PSL po PiS i Konfederację. Podaż prawicowych partii wyraźnie nasyciła rynek i trudno kolejnemu konserwatywnemu projektowi się tu odnaleźć i nie ważne, czy jest się umiarkowanym Porozumieniem czy radykalną Solidarną Polską. Po prostu, co za dużo to niezdrowo, więc trudno oczekiwać, by udało im się zbudować jako silne, niezależne byty.

Obie partie muszą więc liczyć, że gdzieś znajdzie się dla nich miejsc na koalicyjnych listach wyborczych, czy to z PiS czy z opozycją. Przy czym w tym scenariuszu tylko Porozumienie ma szanse na polityczne przetrwanie, bo to ugrupowanie, które odnalazłoby się w sojuszu ze wszystkimi prócz Lewicy. Sobotnia konwencja partii Jarosława Gowina miała te wszystkie opcje zostawić otwarte. Solidarnej Polski za sojusznika nie chce nikt, a PiS wytrzymuje z Ziobrą tylko dlatego, że na razie musi, by utrzymać władzę. W wyborach parlamentarnych doskonale poradzi sobie bez niego.

Dziś to Porozumienie musi odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy najlepiej będzie się wypisać mu ze Zjednoczonej Prawicy, bo chyba tylko w ten sposób opozycja może patrzeć na nie łaskawym okiem. Dziś jest na to zdecydowanie za wcześnie. Problem jest taki, że pewnego dnia może być już za późno. Gowin gra dziś swoją partię politycznych szachów na granicy błędu, który może kosztować go całkowitą klęskę. Ale nadal jest w grze. Czego Solidarna Polska powiedzieć o sobie nie może.

Sedno Sprawy - Krzysztof Sobolewski
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze