Nowy SONDAŻ. Sensacyjny wynik PiS. Co z Nowoczesną?

2017-11-29 15:26
BEATA SZYDŁO JAROSŁAW KACZYŃSKI
Autor: Tomasz Radzik BEATA SZYDŁO JAROSŁAW KACZYŃSKI

Od miesięcy Prawo i Sprawiedliwość nie ma sobie równych w sondażach. Partia Jarosława Kaczyńskiego zwycięża w sondażach partyjnych i miażdży konkurencje. Czy tak jest i w najnowszym sondażu przeprowadzonym dla SE.pl i "Super Expressu" przez Instytut Badań Pollster? Jedno jest pewne, takich wyników PiS nie miało jeszcze nigdy. Jak wygląda poparcie dla Nowoczesnej po objęciu fotela lidera przez Katarzynę Lubnauer? Oto najnowszy sondaż partyjny.

Patrząc na ten sondaż pożna odnieść wrażenie, że nic nie jest w stanie zaszkodzić Prawu i Sprawiedliwości. W Sejmie trwa wojna o sądownictwo, PO chce wotum nieufności dla rządu, w Nowoczesnej zmienił się przewodniczący, a do tego od dłuższego czasu mówi się o rekonstrukcji rządu i zmianie premiera. Ale jak widać wszelkie zmieszania nie są w stanie zburzyć poparcia jakie Prawo i Sprawiedliwość ma wśród Polaków. Jak pokazuje najnowszy sondaż partyjny Instytutu Badań Pollster przeprowadzony dla SE.pl i "Super Expressu", gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę wygrałoby je PiS. Partia pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego nigdy nie miała tak wysokiego poparcia - 47 proc. Na drugim miejscu w sondażu znalazła się Platfroma Obywatelska, na partię Grzegorza Schetyny chciałoby zagłosować 17 proc. osób. Trzeciem miejsce zajął Kukiz'15 z Pawłem Kukizem na czele z poparciem wynoszącym 10 proc. Za podium znalazła się Nowoczesna z nową liderką Katarzyną Lubnauer - 9 proc., a dalej Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe - po 5 proc. Partia Razem zdobyła 4 proc. głosów, a Wolność Janusza Korwin-Mikkego 3 proc.Politologa prof. Antoniego Dudka ten sondaż nie zaskakuje: -  PiS jest dziś w apogeum swojej popularności związanej z sukcesami zwłaszcza w polityce społecznej i dobrymi wynikami gospodarczymi. Zaś opozycja swoją retoryką nie przemawia do Polaków i jest coraz mniej skuteczna, bo używa języka nieprzekonywującego dla centrum. A ono przesądza i daje kilkanaście procent albo opozycji albo rządzącym. Przy opozycji zostali już tylko ci najbardziej zdeterminowani zwolennicy. Mnie ten sondaż nie zaskakuje - komentuje w rozmowie z SE.pl politolog. I dodaje: - Taki sondaż tylko umocni PiS w determinacji dotyczącej realizowanych teraz kwestii: ordynacji wyborczej, zmian w sądownictwie. PiS poczuje się jeszcze pewniej. Prof. Dudek ostrzega jednak PiS: - Problemy PiS się zacznął, gdy pojawi się dno w kasie i nagle okaże się, że nie można potęgować polityki społecznej, czyli zwiększać wydatków socjalnych. Dopóki to będzie trwało, to wyniki będą takie jak w tej chwili. Chyba, że wybuchnie jakaś afera. Zobaczymy zresztą, jak Polacy zareagują na zmianę premiera, bo moim zdaniem to nastąpi i być może to zaszkodzi PiS. Widać, że Kaczyński jest dużo mniej popularny od pani premier. Z punktu widzenia wizerunkowego, to może być błąd, ale być może prezes Kaczyński ma inne zdanie.

Zdaniem politologa na razie nie widać jeszcze tego, by zmiana lidera w Nowoczesnej przełożyła się na poparcie dla tej partii: - To jest jeszcze za szybko, zmiana lidera była w sobotę, a ludzie raczej nie śledza tak bardzo polityki zwłaszcza w kontekście partii, które nie jest główną partią opozcycyjną w Sejmie. Efekt Lubnauer pozytywny, negatywny lub neutralny będzie widać dopiero po miesiącu, dwóch. Zależy to też od tego jak zachowa się Petru i od tego, czy partia utrzyma jedność. Jeśli nie, to notowania Nowoczesnej spadną.

Sondaż przeprowadzono w dniach 27–29 listopada na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Zobacz: Sondaż partyjny dla se.pl i NOWA TV: Nikt nie zagraża Kaczyńskiemu

Kaczyński PREMIEREM po Szydło, czy to się opłaca? Tomasz Walczak vs Przemysław Harczuk VIDEOBLOG
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE