Sondaż prezydencki dla SE.pl. Kto w drugiej turze z Dudą: Petru czy Tusk?

2016-02-11 13:52 Paula
Sondaż prezydencki dla SE.pl. Kto w drugiej turze z Dudą? Petru czy Tusk?
Autor: fotomontaż "SE"

Zamieszanie z Trybunałem Konstytucyjnym i przyjmowanie ślubowań od sędziów pod osłoną nocy, czy afera z podpisaniem tzw. ustawy inwigilacyjnej - nic nie zaszkodziło prezydentowi Dudzie! Wyniki sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Pollster na zlecenie SE.pl pokazują jasno, że gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory prezydenckie, Polacy zagłosowaliby na Andrzeja Dudę.

Jeśli teraz odbyłyby się wybory na prezydenta, to Polacy zagłosowaliby na Andrzeja Dudę, tak wynika z badań jakie dla SE.pl przeprowadził Instytut Badań Pollster. Pytanie postawione badanym brzmiało: - Na kogo oddałby Pan/Pani swój głos w wyborach prezydenckich, gdyby odbyły się one w najbliższą niedzielę? Większość osób, aż 38 proc., wskazało obecnego prezydenta. Oznacza to, że prezydentura Andrzeja Dudy spełnia oczekiwania obywateli. Duda jest prezydentem od ponad pół roku i nadal ma poparcie Polaków. Nie zaszkodziło mu nawet zamieszanie z Trybynałem Konstytucyjnym w tle, gdy w nocy przyjmował ślubowania od sędziów wybranych przez nowy Sejm.

Na drugim miejscu w prezydenckim sondażu dla SE.pl znalazł się Ryszard Petru z wynikiem 17 proc. Jednak nie oznacza to, że na pewno wszedłby on do drugiej tury wyborów, ponieważ miejsce trzecie zajął Donald Tusk uzyskując 16 proc. poparcia. Kolejne miejsca zajęli: Paweł Kukiz, lider Kukiz'15 - 14 proc. i Władysław Kosiniak-Kamysz, przewdoniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego - 3 proc.

Największym zaskoczeniem jest jednak bardzo słaby wynik Grzegorza Schetyny, od niedawna przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Na Schetynę w wyborach prezydenckich zagłosowałoby, tak jak na lidera PSL, jedynie 3 proc. badanych. Zdaniem eksperta prof. Kazimierza Kika, wynika to z niechęci Polaków do PO, co przenosi się na niechęć do ludzi tej partii: - Atmosfera w kraju jest niechętna dla ludzi PO, którzy pokazują jej programy, idee, założenia.

 

Innego kandydata niż podanych w badaniu wskazało 9 proc. osób. Sondaż przeprowadził Instytut Badań Pollster w dniach 5-8 lutego 2016 roku na próbie 1116 Polaków w wieku 18+. Struktura demograficzna była zgodna ze strukturą dorosłych Polaków. Maksymalny błąd losowy wyniósł 3 proc.

Zobacz: Sondaż dla SE.pl: Polacy o Smoleńsku "To nie był zamach"

Zadbaj o pielęgnację cery! Kosmetyki w świetnych cenach dostaniesz na Skin79 kody rabatowe.

Najnowsze