Wybory prezydenckie 2020. Sondaż "SE" pokazuje jasno: Dudzie przybył poważny konkurent!

2020-05-30 12:16 DG
Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda
Autor: SUPER EXPRESS (2) Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda

Wybory prezydenckie 2020. Wyścig po prezydenturę nie zakończy się prędko. Sondaże jasno pokazują, że dojdzie do dogrywki, a w II turze wyborów znajdzie się prezydent Andrzej Duda (48 l.). Obecna głowa państwa wciąż prowadzi, ale na jego najgroźniejszego rywala wyrasta kandydat z najkrótszym stażem w kampanii. Takie są wyniki najnowszego sondażu Pollsteru dla „Super Expressu”.

Wybory prezydenckie 2020. Urzędujący prezydent w II turze wyborów wygrywa z każdym kontrkandydatem, musi jednak coraz uważniej oglądać się za siebie. W ostatnich dniach przybył mu bowiem poważny konkurent. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (48 l.) ledwie dwa tygodnie temu dołączył do grona walczących o prezydenturę, a już zdążył mocno namieszać. W badaniu obejmującym II turę wyborów nasi ankietowani wskazali, że gdyby doszło do pojedynku Duda-Trzaskowski, na pierwszego chce głosować 51,32 proc. Polaków, zaś na drugiego 48,68 proc. Przewaga prezydenta Dudy nadal jest bezsporna, ale niewielka różnica oznacza walkę o każdy głos i wielkie emocje aż do dnia wyborów.

– Istotna część wyborców jest wciąż motywowana „antypisem” aniżeli sympatią, czy aprobatą dla programu jakiegokolwiek kandydata opozycji – zauważa prof. Rafał Chwedoruk (51 l.). Politolog tłumaczy też, skąd bierze się niewielka strata Trzaskowskiego do obecnego prezydenta. – To efekt nowości. Trzaskowski pojawił się w zasadzie w środku kampanii wyborczej, wszyscy na niego zwracamy uwagę. Po drugie, w przeciwieństwie do wielu kontrkandydatów – szczególnie Szymona Hołowni, jest politykiem bardziej rozpoznawalnym – mówi w rozmowie z „SE” Chwedoruk.

Badanie zrealizował Instytut Badań Pollster w dniach 26-27 maja 2020 r. na próbie 1038 dorosłych Polaków.

Tak wyglądałyby wyniki w II turze wyborów:

Andrzej Duda – 51,32 proc.
Rafał Trzaskowski – 48,68 proc.

Andrzej Duda – 51,99 proc.
Władysław Kosiniak-Kamysz – 48,01 proc.

Andrzej Duda – 55,07 proc.
Robert Biedroń –  44,93 proc.

Andrzej Duda –  55,43 proc.
Szymon Hołownia –  44,57 proc.

Andrzej Duda –  58,53 proc.
Krzysztof Bosak –  41,47 proc.

Wybory prezydenckie 2020. Sondaż: Fenomenalny wynik Trzaskowskiego!

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Super Raport 29 V (goście: Kukiz, Flisiak)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze