Sondaż se.pl i NOWA TV. Po prezydenckich wetach - jak Polacy oceniają Andrzeja Dudę?

2017-07-31 23:13 PMar

Zeszłotygodniowe prezydenckie weta na PiS-owskich ustawach o reformie Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego wywołały polityczne trzęsienie ziemi. Wciąż trwają przepychanki i słowne polemiki pomiędzy np. ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą a prezydenckimi ministrami. Se.pl i NOWA TV postanowiły w tej sytuacji zapytać Polaków o to, jak odebrali zeszłotygodniowe decyzje Andrzeja Dudy oraz jak wpłynęło to na ich postrzeganie prezydenta. Jak się okazało, wciąż ponad połowa ankietowanych nie wierzy, pomimo prezydenckich wet, w niezależność głowy państwa od partii Jarosława Kaczyńskiego.

Prezydent Andrzej Duda postanowił zawetować projekty ustaw o reformie KRS i SN. Tym samym przychylił się do manifestów społeczeństwa, które walczyło o to na ulicach wielu polskich miast. Instytut badawczy Pollster zapytał więc respondetów, jak oceniają ten ruch prezydenta. Większość ankietowanych nie miała co do tego żadnych wątpliwości- 70 proc. z nich uznało, że decyzja ta była słuszna. Jedynie 11 proc. oceniło ją negatywnie, zaś pozostałe 19 proc. nie potrafiło jednoznacznie ocenić postępowania Dudy.

Choć wiele osób apelowało o potrójne weto, to ostatecznie prezydent zdecydował się podpisać jedną z ustaw (dotyczacą reformy sądów powszechnych). Na pytanie, "czy prezydent Andrzej Duda uczynił słusznie podpisując ustawę o ustroju sądów powszechnych?" głosy osób biorących udział w badaniu rozłożyły się zdecydowanie bardziej równomiernie. Co prawda 40 proc. ankietowanych oceniło, że była to zła decyzja prezydenta, jakkolwiek przeciwnego zdania było aż 32 proc. respondentów. 28 proc. badanych wybrało odpowiedź "nie wiem".

Trzecie, najważniejsze pytanie miało odpowiedzieć na pytanie, czy prezydent, oskarżany od początku swojej kadencji o zależność od PiS, zmienił w społeczeństwie postrzeganie swojej osoby po decyzji o wetach. Na pytanie "czy w Twojej opinii prezydent Andrzej Duda jest niezależny od Prawa i Sprawiedliwości?" ponad połowa ankietowanych (53 proc.) stwierdziła, że jednak, mimo wszystko, nie. Jedynie 24 proc. ankietowanych uznało, że Duda jest niezależny od partii Jarosława Kaczyńskiego. Pozostałe 23 proc. nie potrafiło jednoznacznie się określić w tej kwestii.

Badanie przeprowadzono przez Instytut Badań Pollster w dniach 27-31 lipca 2017 roku na próbie 1055 dorosłych Polaków. Struktura próby była zgodna ze strukturą dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł 3 punkty procentowe.

Zobacz także: Ziobro atakuje Dudę. Pałac Prezydencki reaguje: "Ten wywiad wprawia w zażenowanie"

Najnowsze