Sośnierz i Ścigaj chcą wesprzeć Banasia. Kaczyński się wścieknie?

2021-10-14 15:56
Sośnierz, Banaś, Ścigaj
Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS, PAWEŁ DĄBROWSKI/SUPER EXPRESS Sośnierz, Banaś, Ścigaj

Nie od dziś wiadomo, że prezes PiS Jarosław Kaczyński ( 74 l. ) i szef NIK Marian Banaś ( 66 l.) nie pałają do siebie sympatią. W kuluarach mówi się, że przedstawiciele władzy od dawna myślą o tym, aby Banaś zniknął z NIK. Jednak nowy pomysł posłów związanych z kołem Polskie Sprawy może ukrócić zapędy posłów, którym nie po drodze z Banasiem. Dlaczego?

Agnieszka Ścigaj (45 l.), Andrzej Sośnierz ( 70 l.), Marian Banaś (66 l.) i Paweł Szramka ( 32 l.) tworzą wspólny front? Podczas dzisiejszej konferencji Ścigaj wspólnie z Sośnierzem podzielili się z mediami informacją o tym, że chcą nadania dodatkowych uprawnień Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli. Zdaniem polityków "to niedopuszczalne, żeby afery i nieprawidłowości wykrywane przez NIK, były zamiatane pod dywan przez rządzących". Na Facebooku Polskich Spraw możemy przeczytać trochę więcej na temat projektu zmiany ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli. 

"Projekt zmieniający ustawę o Najwyższej Izbie Kontroli ma na celu modyfikację uprawnień Prezesa Najwyższej Izby Kontroli w zakresie podejmowanych działań pokontrolnych dążących do zwiększenia efektywności przeprowadzanych kontroli poprzez możliwość zainicjowania postępowania karnego przez Prezesa Najwyższej Izby Kontroli na podstawie uzyskanych w trakcie kontroli informacji oraz zebranego materiału dowodowego.Organ kontrolny, jakim jest Najwyższa Izba Kontroli, dokonuje sprawdzenia i oceny działalności jednostki kontrolowanej, jednakże organ nie ma możliwości wiążącego oddziaływania na podmiot kontrolowany, NIK nie posiada kompetencji umożliwiających nakazanie wprowadzenia określonych zmian. Oznacza to, że kontrola, mimo prawidłowego przebiegu i słusznie sformułowanych wniosków może nie przynieść faktycznego rezultatu w postaci eliminacji działań niezgodnych z prawem. Ponadto należy podkreślić, iż zarówno Prezes NIK jak i sama Najwyższa Izba Kontroli nie posiadają skutecznych narzędzi eliminacji wykrytych nieprawidłowości. Dlatego też proponowana zmiana ma na celu zwiększenie kompetencji zwiększających efektywność podejmowanych działań kontrolnych poprzez umożliwienie wniesienia aktu oskarżenia przez Prezesa Najwyższej Izby Kontroli" - czytamy na Facebooku koła poselskiego Polskie Sprawy. Na razie nie wiadomo, czy opozycja poprze tę inicjatywę.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że prezes PiS niechętnie patrzy na Mariana Banasia w roli szefa NIK. Podczas konferencji nieobecny był poseł Paweł Szramka, który przebywa na kwarantannie po tym, jak dowiedział się, że jest zakażony koronawirusem

NIŻEJ ZDJĘCIA POSŁANKI AGNIESZKI ŚCIGAJ  z KOŃMI:

Express Biedrzyckiej - Marek Sawicki: Kosiniak nie jest na kiwnięcie Tuska. Nie ma mowy o zjednoczeniu opozycji
Sonda
Marian Banaś dobrze sprawuje funkcję prezesa NIK?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE