Stało się coś, czego nie dało się jeszcze jakiś czas temu przewidzieć. Beata Szydło musiała to zrobić

2021-05-28 8:08
 Beata Szydło
Autor: Beata Szydło/Instagram Beata Szydło

Mogłoby się wydawać, że w przypadku jakiegokolwiek głosowania nad jakimkolwiek raportem, co najmniej jeden głos zawsze będzie za - ten należący do jego autora (jeśli jest uprawniony do jego oddania). Cóż, Beata Szydło w Parlamencie Europejskim właśnie pokazała, że tylko wydawałoby się... Była premier w pocie czoła przygotowała raport o starzeniu się unijnych społeczeństw, jednak ostatecznie podczas głosowania... wstrzymała się od oddania na niego głosu. Co doprowadziło do tak niecodziennej sytuacji? Wyjaśniamy poniżej...

"Starzenie się Starego Kontynentu - możliwości i wyzwania po roku 2020 związane z polityką dotyczącą starzenia się społeczeństwa" - taki tytuł nosił raport opracowany przez byłą premier, nad którym debatowano na komisji ds. zatrudnienia i spraw socjalnych w Parlamencie Europejskim. Była premier zajęła się w nim zagadnieniami takimi jak gender, prawa reprodukcyjne kobiet, konieczność przyjęcia dyrektywy równościowej i prawa kobiet.

Jak informowaliśmy w dniu wczorajszym frakcja socjaldemokratów (czyli druga największa siła polityczna w PE), zdecydowała się upokorzyć Beatę Szydło i "wywrócić go do góry nogami" raport przygotowany przez nią, ponieważ w ich opinii był on "zbyt zachowawczy". Do raportu zgłoszono 579 poprawek, co jak na tzw. raport "z własnej inicjatywy" jest bardzo dużą liczbą. Wiele z nich całkowicie zmieniło przez to wymowę dokumentu.

Express Biedrzyckiej - Barbara Nowacka: Morawiecki i Szydło przed Trybunał Stanu

- Wszystkich powinno niepokoić, że polskiemu rządowi udało się zablokować zapis dotyczący "równość płci" w deklaracji szczytu UE z Porto i że wzywa inne państwa członkowskie, w tym mój kraj - Słowenię, do wycofania się z konwencji stambulskiej - powiedział stacji RMF FM słoweński europoseł Milan Brglez, zajmujący się raportem z ramienia grupy socjaldemokratów. - Należy uważać na próby, zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim, niewłaściwego wykorzystywania polityk i działań dotyczących wyzwań demograficznych w celu (dalszej) erozji zasad równości płci, niedyskryminacji i praw kobiet oraz podważania indywidualnych praw reprodukcyjnych kobiet - dodawał.

Zobacz zdjęcia z młodości Beaty Szydło

Jak donosi RMF FM w ostatecznym głosowaniu na europarlamentarnej komisji "Za" raportem głosowało 25 eurodeputowanych, przeciw było 13, a 17 - wstrzymało się od głosu. Wśród nich znalazła się właśnie Beata Szydło, najwyraźniej niezadowolona ze zmian, jakie wprowadzono w jej dziele.

Ostateczna wersja raportu będzie głosowana prawdopodobnie w lipcu, na sesji plenarnej.

Sonda
Jaką premier była Beata Szydło:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE