Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia: Mamy prawie 50 tys. zaszczepionych

i

Autor: Dimhou/cc0/Pixabay.com Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na koronawirusa w Polsce zaszczepiło się już 47,6 tys. osób

Starosta PiS zaszczepił się poza kolejką. Ludzie Ziobry chcą jego dymisji

2021-01-03 13:59

Starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz przyjął szczepionkę przed częścią kadry medycznej. Zarząd Okręgowy Solidarnej Polski w Opolu domaga się jego dymisji.

29 grudnia powiatowy szpital w Nysie otrzymał pierwszą partię szczepionek na koronawirusa. Chociaż harmonogram szczepień wydawał się jasny, to wśród pierwszych osób, które przyjęły szczepionkę znalazł się starosta Andrzej Kruczkiewicz. Szefowa opolskiego PiS poseł na Sejm Violetta Porowska skierowała do szefostwa partii wniosek o zawieszenie starosty. Z kolei lokalne władze Solidarnej Polski podjęły uchwałę, w której wzywają Kruczkiewicza do dymisji.

- Moją intencją nie było szczepienie się poza kolejnością i w ogóle o to nie zabiegałem. Fakt mojego zaszczepienia się (...) wynikał z wyraźnego zaproszenia od Dyrektora ZOZ w Nysie (...) i nie było to z mojej strony w żaden sposób planowane, ani nie czyniłem w tym kierunku żadnych przygotowań (...). Jednocześnie miałem zapewnienie od Pana Dyrektora, że postępuję zgodnie z procedurami formalnymi i etycznymi. Oświadczam także, że oddaję się do dyspozycji władz PiS oraz jestem gotów ponieść wszystkie konsekwencje mojej decyzji - napisał Kruczkiewicz w oświadczeniu.

To nie peirwsza taka sytuacja w strukturach PiS. Ważny polityk Prawa i Sprawiedliwości, będący starostą opatowskim, został usunięty ze struktur partii po tym, jak na jaw wyszło, że znalazł się wśród osób zaszczepionych na COVID-19 poza kolejnością. Pierwszeństwo mieli bowiem mieć pracownicy personelu medycznego. Tomasz Staniek był jedną z kilkunastu osób, które zostały ostatnio zaszczepione na koronawirusa, choć - zgodnie z przyjętymi zasadami - jeszcze nie powinny. 

Zakażony koronawirusem uciekł ze szpitala

Szczepienia na koronawirusa w Polsce rozpoczęły się w niedzielę, 27 grudnia. Z pierwszych 10 tysięcy dawek preparatu skorzystali lekarze i pracownicy szpitali. Program szczepień został podzielony na kilka etapów - obecnie realizowany jest etap "zero". Szczepionki w tym etapie przeznaczone są dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Szczegóły kolejnych etapów w tym II i III, będą wynikały z wniosków z procesu szczepień przeprowadzonego na pierwszym etapie. Ze wstępnych informacji wynika jednak, że w II etapie zaszczepione zostaną osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia oraz osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa. W III etapie szczepienia będą dostępne dla wszystkich dorosłych Polaków.