Strajk Kobiet. Policja zatrzymuje demonstrantów. "Użyto gazu" [RELACJA]

2021-03-08 22:50
Strajk kobiet w Warszawie
Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express

Ogólnopolski Strajk Kobiet zaplanował wielką manifestację w Warszawie. Protest odbędzie się w poniedziałek 8 marca, czyli w Dniu Kobiet pod hasłem: "Dzień Kobiet bez kompromisów". Wiadomo, że będzie to największy protest organizowany tego dnia w Polsce. Strajk Kobiet wyjdzie też na ulice innych miast kraju. Relacja ze Strajku Kobiet na Se.pl. Najnowsze zdjęcia, doniesienia, informacje.

Ogólnopolski Strajk Kobiet organizuje 8 marca protesty w całej Polsce. Największy protest ma się odbyć 8 marca w Warszawie. Główne hasło dzisiejszych protestów to: "Dzień Kobiet bez kompromisów". To hasło nawiązujące do nazwy obywatelskiego projektu ustawy: Legalna aborcja bez kompromisów, pod którym w czasie manifestacji mają być zbierane podpisy. Czołowymi elementami ustawy są: prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia, a w szczególnych przypadkach także po 12. tygodniu, wprowadzenie dla podmiotów leczniczych jednolitej procedury postępowania z osobą, która chce wcześniej zakończyć ciążę, koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia! Chcemy dodatkowych regulacji w tym zakresie, depenalizacja aborcji (zniesienia kar dla lekarzy i osób pomagających w aborcji za zgodą osoby w ciąży). Protesty w Dniu Kobiet mają się odbyć w wielu miejscach Polski, jednak największy z nich szykowany jest w Warszawie. Początek manifestacji w stolicy zaplanowano na godzinę 16:00, miejscem zbiórki jest Rondo Dmowskiego. 

RELACJA ZE STRAJKU KOBIET W DNIU KOBIET NA SE.PL. 

22:50 - Kończymy relację na żywo ze Strajku Kobiet 8 marca. Dziękujemy, że byliście z nami!

21:53 - Zajmujemy rondo do północy - zapowiadają organizatorki warszawskiego Strajku.

21:34 - Tak wygląda strajk w Katowicach. Obecna jest posłanka opozycji Monika Rosa.

20:53 Kolejne doniesienia o użyciu gazu. - Z okazji Dnia Kobiet na wrocławskim proteście policja użyła gazu wobec protestujących. Tak, wszystkiego najlepszego - donosi uczestniczka, aktywistka Laura Kwoczała

20:24 - A tymczasem we Wrocławiu: Protest Strajku Kobiet we Wrocławiu. Przepychanki z policją, jedna osoba zatrzymana [ZDJĘCIA]

20:01 - Marta Lempart w programie Kropka nad i Moniki Olejnik: - Policja wyciąga ludzi z tłumu. O wolność nie zawalczymy inaczej, niż blokując ulice.

19:51 - Protesty odbywają się nie tylko w Warszawie. Przykładowo w Katowicach odbył się happening z udziałem grupy aktywistek w czerwonych pelerynach i białych czepkach, nawiązujący do "Opowieści podręcznej". Z kolei manifestantki w Krakowie przebrały się za znane kobiety walczące o prawa płci pięknej. Ostrzej protest wygląda we Wrocławiu, gdzie wedle doniesień medialnych policja miała użyć gazu łzawiącego.

18:54 - Strajk trwa. Atmosfera znowu staje się napięta. - Policja na filmie bije dziewczynę. Marta Lempart ratuje - informuje Strajk Kobiet.

18:21 - Protestujący nadal tańczą. Była macarena, lambada, kaczuchy. - Będziemy okupywać rondo do oporu - zapowiadają.

17:48 - Tańczymy, bo to nasze święto - donoszą organizatorki Strajku Kobiet

17:34 - Jak podała Marta Lempart, na miejscu jest 100 radiowozów i aż 2000 policjantów!

NIE PRZEGAP: Przepychanki z policją i ogromna awantura na Strajku Kobiet w Warszawie [WIDEO]

17:31 - Jak wygląda Strajk Kobiet z bliska? Sprawdź koniecznie w naszej galerii!

17:28 - Czyżby prowokacja? Na wiadukcie nad Al. Jerozolimskimi stanęła antyaborcyjna ciężarówka

Strajk kobiet w Warszawie
Autor: Norbert Amlicki/Super Express

17:21 - Atmosfera jest gorąca, co widać na naszym filmie.

Nie przegap też: Ogromne siły policji na Strajku Kobiet. Dziesiątki radiowozów i BARYKADY w stolicy [WIDEO]

Ogromna awantura na Strajku Kobiet w Warszawie
Strajk kobiet w Warszawie
Autor: Norbert Amlicki/Super Express

17:16 - Jest grupka, która siadła na ulicy, strajkujący nie chcą ustąpić

17:05 - Policja legitymuje zgromadzonych. Zatrzymano również aktywistkę - Panią Małgosię z Polskich Babć

17:00 - Strajkujący znaleźli sposób na policyjny kordon. Tuż obok powstało drugie, mniejsze zgromadzenie

16:58 - Policja wyłapała z tłumu Króliczka. Areszt - fajny prezent na Dzień Kobiet. Gdzieś tam widać jej uszka, ale my tu zamierzamy zabawić dłużej. Okupacja Ronda Czterdziestolatka do północy, w opór - donoszą organizatorki Strajku. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, a policyjny kordon - ciasny

16:49 - Pilne! Jak relacjonuje obecny na miejscu reporter SE, zaczęły się przepychanki z policją

16:43 - Ja wiem, że aborcja będzie legalna. Że Polska będzie normalna. I, że Kaczyński będzie wspomnieniem - przemawia liderka Strajku Kobiet Marta Lempart. - A panowie będziecie sterczeć, bo będziemy tu długo - zapowiada, zwracając się do policjantów.

16:36 - Nasz korespondent donosi o ok. 200 osobach uczestniczących obecnie w Strajku. Są za to całe zastępy policjantów

16:31 - Zamknęli nas w kordonie - relacjonują uczestnicy protestu. Policja nikogo nie wpuszcza, ani nie wypuszcza. Tymczasem część ruchu została już przywrócona. Zaczęły kursować tramwaje.

16:24 - Policja rozpoczyna otaczanie - twierdzą przedstawicielki Strajku Kobiet, dołączając nagranie

16:19 - Tymczasem policja nawołuje zgromadzonych do rozejścia się. Jak informują funkcjonariusze, manifestacja jest nielegalna.

16:15 - Przy Rondzie Czterdziestolatka ciągle gromadzą się ludzie. Zmiana miejsca rozpoczęcia manifestacji była podyktowana faktem, że funkcjonariusze policji dosłownie odcięli barierkami Rondo Dmowskiego - pierwotne miejsce rozpoczęcia Strajku.

16:00 - Na miejscu aż roi się od policji. Jak donosi nasz korespondent, Aleje Jerozolimskie zablokowane są z dwóch stron

16:05 - Uwaga! - PRZENOSIMY SIĘ na Rondo Czterdziestolatka ( obok Dworca Centralnego) Teraz! Dołączajcie! - informuje warszawski Strajk Kobiet.

15:46- Strajk rusza lada chwila. - Z kobietami nie wygracie. Grzeczne już byłyśmy. Teraz idziemy po wszystko - przestrzegają organizatorki.

15:45 - Protest odbędzie się nie tylko w Warszawie. Na godzinę 19 Strajki Kobiet zaplanowano również m.in. w Katowicach, czy Krakowie.

14:35 - Do rozpoczęcia Strajku Kobiet pozostało 1,5 godz. W stolicy spodziewane są utrudnienia  na drogach. Jak je ominąć? Sprawdź: Strajk Kobiet w Warszawie 8.03.2021: utrudnienia, korki. Jak ominąć protest w stolicy?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE