Sytuacja na Ukrainie. Prezydent Duda Prezydent zwołuje posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Znamy datę!

2022-01-25 7:47
Andrzej Duda
Autor: Andrzej Lange Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda, który uczestniczył w poniedziałek wieczorem (24 stycznia) w międzynarodowych konsultacjach ws. sytuacji wokół Ukrainy i na wschodniej flance NATO, zapowiedział zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent zaznaczył, że nic wskazuje, by w tym momencie Polska była w jakimkolwiek niebezpieczeństwie.

Prezydent zapowiedział zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego na najbliższy piątek, czyli 28 stycznia 2022. W poniedziałek 24 stycznia odbyła się, w formie wideokonferencji, rozmowa prezydenta USA Joe Bidena z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przywódców Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, UE i NATO. W oświadczeniu po spotkaniu prezydent Andrzej Duda zapowiedział zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. - To spotkanie RBN chcę, żeby odbyło się w piątek, dlatego, że wtedy będziemy również po konsultacjach z naszymi sojusznikami. Myślę tutaj o państwach bałtyckich. Te konsultacje powinny się odbywać jeszcze w tym tygodniu, w czwartek powinny się zakończyć - powiedział prezydent. Zadeklarował, że z najważniejszymi uczestnikami polskiej sceny politycznej będzie się chciał podzielić wiedzą i obrazem sytuacji, który "powstaje w wyniku tych wszystkich spotkań i rozmów", które w ostatnim czasie prowadzi. 

Ważne spotkanie ws. sytuacji na Ukrainie

Poniedziałkowe wirtualne spotkanie trwało ponad 80 minut. W spotkaniu udział wzięli - oprócz prezydenta Dudy - prezydent USA Joe Biden, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, a także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Do rozmów doszło w sytuacji coraz większych napięć związanych z ruchami rosyjskich wojsk wokół Ukrainy.

CZYTAJ>>>Czy Polsce grozi wojna? Gen. Skrzypczak alarmuje: "Nie mamy co im dać" Sytuacja na Ukrainie

Po zakończeniu wideokonferencji rezydent USA Joe Biden stwierdził, że panowała "totalna jednomyślność", a rozmowy były "bardzo dobre". Z kolei sekretarz generalny NATO napisał na Twitterze: "Świetne spotkanie z POTUS na temat bezpieczeństwa europejskiego (...). Zgadzamy się, że jakakolwiek dalsza agresja Rosji przeciwko Ukrainie będzie się wiązać z dotkliwymi kosztami"

Prezydent Andrzej Duda dodał, że w piątek przekaże pełną informację "tak, żeby przedstawiciele wszystkich najważniejszych ugrupowań działających dzisiaj na scenie parlamentarnej w naszym kraju, w miarę możliwości pełną informację na temat sytuacji mieli". Wyraził nadzieję, że wszyscy zaproszeni na spotkanie "odpowiedzialnie stawią się, aby na temat bezpieczeństwa rozmawiać".

Rada Bezpieczeństwa Narodowego: czym jest, kto wchodzi w jej skład?

W skład RBN wchodzą: marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski lub przewodniczący tych klubów, szef kancelarii prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

SPRAWDŹ TEŻ>>>>Wojna Putina z Ukrainą wisi w powietrzu. Ale nie jest jedyną opcją Putina - pisze Tomasz Walczak

Sonda
Jak oceniasz sytuację polityczną w Polsce?
Express Biedrzyckiej - Marek Belka: Mamy rozpad polityki gospodarczej rządu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE