Szczepionki na grypę już nie powinno zabraknąć

2021-07-31 13:38
Grypa całkowicie ZNIKNĘŁA? Szokujące dane w czasie koronawirusa. Co na to sanepid?
Autor: Pixabay

W 2020 r. rekordowo dużo Polaków chciało zaszczepić się przeciwko grypie, aby nie dać szans tej chorobie w pandemii SARS-CoV-2. Niestety, Ministerstwo Zdrowia nie popisało się i zamówiło za mało preparatu, więc nie wystarczyło dawek dla wszystkich chętnych. W tym roku resort obiecał nie dopuścić do takiej sytuacji.

Kolejka po szczepionkę

W ubiegłym roku lekarze radzili wszystkim, którzy są w grupie ryzyka powikłań w przypadku COVID-19, aby zaszczepili się przeciw grypie. Seniorzy i przewlekle chorzy, a także wszyscy inni zapobiegliwi Polacy poszli do aptek, aby kupić szczepionkę. Okazało się, że preparatu nie ma, będzie później, bo na całym świecie wzrosło zapotrzebowanie na szczepienia. Ministerstwo zdrowia zamówiło lek za późno i w rezultacie do Polski miało trafić tylko 2,5 mln dawek. Pierwsze były dostępne we wrześniu, a otrzymali je ci, którzy zapisali się na listę oczekujących już w lipcu i sierpniu.

Pogadane Zbudowane. Jak płacić mniejsze rachunki dzięki inwestowaniu w ekologię?

5 mln dawek

Czy w tym roku resort zdrowia postarał się i szczepionek przeciw grypie nie zabraknie? Z odpowiedzi, jakiej udzieliło nam ministerstwo wynika, że tegoroczne zamówienie wynosi 4,5-5 mln dawek. To dwa razy więcej niż w 2020 roku. – Szczepionka na sezon 2020/2021 będzie dostarczana od końca września do grudnia – informuje ministerstwo zdrowia.

Wiadomo, jaką podwyżkę mają dostać politycy. Kwoty zwalają z nóg Tymczasem trwają szczepienia przeciwko COVID-19. W sumie podano 34 221 338 dawek. 18 239 525 to liczba Polaków, którzy przyjęli pierwszą dawkę, a 15 981 813 to aktualna liczna osób zaszczepionych podwójnie. Codziennie szczepionych jest ok. 120 tys. osób. Najwięcej zaszczepionych znajduje się na Mazowszu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE