Szynkowski vel Sęk: Nie wyobrażam sobie żeby Rosja odmówiła uhonorowania ofiar Katynia i Smoleńska [SEDNO SPRAWY]

2020-02-19 12:54 tw
Szymon Szynkowski vel Sęk w Radiu PLUS
Autor: Radio Plus Szymon Szynkowski vel Sęk w Radiu PLUS

Gościem programu „Sedno sprawy” w Radiu Plus był wiceminister spraw zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk. Jacek Prusinowski pytał go m.in. o planowane na 10 kwietnia obchody rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

Szynkowski vel Sęk mówił „Wystosowaliśmy notę dyplomatyczną do Federacji Rosyjskiej o chęci zorganizowania tam na miejscu obchodów i czekamy na odpowiedź. Zgłaszamy wolę godnego upamiętnienia rocznicy z udziałem najwyższych władz państwowych. Ta odpowiedź musi zawierać otwartość na pomoc w tej sprawie, zakładamy, że taka otwartość będzie. Na razie czekamy na reakcję. Trudno mi wyobrazić sobie sytuację , w której dwie tak ważne rocznice nie mogłyby być w sposób godny zorganizowane skoro najwyższe władze polskie taką chęć zgłaszają (…) Nie zakładajmy scenariuszy negatywnych zakładam, że godne upamiętnienie tych rocznic będzie możliwe. Na pewno taka wizyta musi się odbywać z odpowiednim zabezpieczeniem i zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.”

Po to sprawa reparacji została podjęta w parlamencie żeby przełożyła się na decyzję polityczną.
Gość Sedna Sprawy mówił też o sprawie reparacji od Niemiec, potwierdził, że prace nad raportem dobiegają końca „Po zakończeniu tych prac będzie konieczne podjęcie decyzji politycznej. Czy ewentualne podniesienie tego na szczeblu rządowym daje nam prawdopodobieństwo, że w tym stanie prawnym i faktycznym możemy dochodzić roszczeń od strony niemieckiej. Stoimy na stanowisku, że w sensie prawnym sprawa nie została zamknięta i mamy prawo analizować możliwości dochodzenia tych roszczeń. Po to została sprawa podjęta na poziomie zespołu parlamentarnego żeby przełożyła się na decyzję polityczną. Ostatecznie musi zapaść w łonie formacji rządzącej i rządu.”

Szymon Szynkowski vel Sęk był pytany o trójkę Polaków, która przebywa na statku, którego setki pasażerów są zakażone koronawirusem „Po pierwsze są pod stałą opieką konsularną, po drugie są na wysokim stopniu zaawansowania plany dotyczące możliwości opuszczenia tego statku i powrotu do kraju. Różne możliwości są analizowane. Trzeba to zrobić tak, żeby zapewnić im możliwość powrotu do kraju, ale też w formule zabezpieczenia epidemiologicznego, nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa”.

Najnowsze