Sensacyjna analiza eksperta: Duda może przegrać w II turze wyborów

2020-01-15 14:47 DAB
Kolno. Prezydent Andrzej Duda w Podlaskiem
Autor: Mateusz Duchnowski / UMWP Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z burmistrzem Kolna. Włodarz nazywa się tak samo, jak głowa państwa

Pięć lat temu socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego jako jedyny przewidział zwycięstwo Andrzeja Dudy z Bronisławem Komorowskim, jak i wygraną PiS w wyborach parlamentarnych. Większość obserwatorów życia politycznego nie wierzyła w jego analizy. Po wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich wszystko się zmieniło, a Jarosław Flis stał się jednym z najlepiej ocenianych ekspertów życia politycznego.

Andrzej Duda przewodzi w przedwyborczych sondażach. Obecnie urzędujący prezydent może liczyć na mniej więcej 45 proc.. w jednym sondażach ma 43 proc., w innych 44, najlepszy wynik miał 45 proc. Mimo że konkurencja polityczna jest daleko w tyle, nad drugą w sondażach Małgorzatą Kidawą-Błońską ma blisko 20 punktów procentowych przewagi, prezydent nie może spać spokojnie. Do zwycięstwa w pierwszej turze, głowa państwa musi przekonać co najmniej 6 proc. głosujących. Od kilku tygodni prezydent jeździ po całym kraju, objeżdża Polskę wzdłuż i wszerz. Ale wynik cały czas stoi w miejscu i wszystko wskazuje na to, że o zwycięstwie wyborczym zadecyduje druga tura wyborów prezydenckich. Jak może ona wyglądać? Jarosław Flis, zrobił symulację wyników drugiej tury opierając się na podstawie wyników wyborów do Senatu, które odbyły się w październiku zeszłego roku. Socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego wziął pod uwagę te okręgi, w których rywalizowało ze sobą dwóch kandydatów, jednym był kandydat PiS, drugim kandydat z opozycji czyli tzw. Kandydat anty-PiS. Analiza wydaje się być wiarygodna, gdyż wybory do Senatu odbywają się w okręgach jednomandatowych. Przypominają one wybory prezydenckie w II turze, z tym że do Senatu nie sumuje się głosów z innych okręgów. Co wynika z obliczeń socjologa? Na chwilę obecną Andrzej Duda przegrywa z kandydatem anty-PiS. Wynik 48 proc.: 52 proc. - Gdyby druga tura wyborów prezydenckich wyglądała tak, jak wybory senackie tam, gdzie było tylko dwóch kandydatów, to wygrywa kandydat opozycji – mówi Flis, jego wypowiedź cytuje Newsweek Polska.

Najnowsze