Tak drogo dawno nie było! Ceny poszybowały w górę, za co zapłacimy najwięcej?

2021-06-16 6:30
targ, stragan, targowisko, zakupy,
Autor: Pexels/Pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Główny Urząd Statystyczny inflacja w maju 2021 roku wyniosłą 4,7%. W górę poszły ceny mięsa, napojów oraz warzyw i owoców. Tak drogo nie było już od dawna! Jak się okazuje, nie tylko żywność zdrożała. Więcej zapłacimy między innymi za prąd, paliwo czy wywóz odpadów. Skąd taki skok? Spytaliśmy eksperta, dlaczego ceny niektórych produktów tak mocno poszybowały w górę. Odpowiedź nie napawa optymizmem.

Ceny żywności w maju mogły zaskoczyć. Za mięso drobiowe musieliśmy dać więcej o 25% niż w poprzednim roku, za napoje słodzone z kolei przyszło nam płacić więcej aż o 30%. Dlaczego popularne napoje tak zdrożały? Ekonomista Marek Zuber wini za to podatek cukrowy. – Jeśli chodzi o napoje to opłata cukrowa. Co ciekawe, podrożała także woda mineralna, prawie o 8 proc. Część producentów, którzy produkują napoje wysokosłodzone i wodę, podwyższyła ceny wszystkich produktów, aby rozłożyć nieco wzrost cen – powiedział nam. Za owoce i warzywa także musimy zapłacić więcej - kolejno 12 i 10 procent. Według eksperta, winne są dwa czynniki. – Pierwszy to czynnik „atmosferyczny”, czyli opóźniona wegetacja. Drugi czynnik to cały czas rosnące koszty pracy i energii. Olej naftowy także podrożał, a przeciw owoce i warzywa trzeba dowieźć – wyjaśnił. Między innymi przez opóźnioną wegetację musieliśmy więcej zapłacić za truskawki. Dopiero teraz te owoce można kupić za mniej niż 10 złotych za kilogram. Jednak nie tylko żywność zdrożała.

Nie przegap: Darmowe leki też dla emerytów 70 plus. Ważny senator przekona Kaczyńskiego?!

Nie tylko ceny żywności idą w górę

Niemal w każdej dziedzinie życia dało się odczuć wzrost cen, między innymi wzrósł koszt wywozu odpadów o 26,% , w górę o 9% poszła także cena prądu. Więcej niż w poprzednim roku zapłaciliśmy za litr benzyny - podrożał o 3%. Także za wyjazd na wakacje trzeba przygotować więcej gotówki. Koszt zorganizowanej wycieczki na terenie Polski podrożał o 6%, a restauracje i hotele wyceniają swoje usługi średnio o 5 proc drożej.

Zobacz: Związkowcy walczą z rządem o waloryzację rent i emerytur. "Bez szans na kompromis"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE