Czwartek przyniósł tragiczny bilans. Ponad 20 ofiar koronawirusa! NOWE DANE

2020-05-14 18:59 DG
Koronawirus - sytuacja w Polsce 14.05.2020
Autor: Infografika Super Expressu Koronawirus - sytuacja w Polsce 14.05.2020

Nie poprawia się sytuacja w Polsce, a szczególnie źle jest na Śląsku. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 411 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i 22 ofiarach śmiertelnych. Zdecydowana większość nowych zakażonych to mieszkańcy Śląska.

W czwartek 14 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 411 nowych przypadkach zakażenia Covid-19 i 22 nowych przypadkach śmiertelnych. Łącznie liczba chorych to już 17 615, zmarły 883 osoby.

Od wielu dni najczarniejsze dane przychodzą ze Śląska. W czwartek na ten region przypadły aż 302 nowe zakażenia spośród 411 odnotowanych w całej Polsce!

W czwartek o bardzo trudnej sytuacji związanej z koronawirusem poinformowały też Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z całej Polski. "W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i wzrastającym zapotrzebowaniem ze strony szpitali na krew i jej składniki, zwracamy się do wszystkich osób, które mogą ofiarować krew dla ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka. Apelujemy do wszystkich, a w sposób szczególny do osób, które pracują w trybie pracy zdalnej, zgłaszajcie się do Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wasza pomoc jest teraz bardzo potrzebna" - zaapelowano do tych, którzy już są krwiodawcami albo dopiero planują oddać krew po raz pierwszy.

Niestety, obowiązujące od 4 maja lżejsze obostrzenia, nie przez wszystkich są wykorzystywane właściwie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski nieustannie apeluje o odpowiedzialność i gani za jej brak. - Duża część osób nie stosuje się do zaleceń. Mają maseczki na brodzie, zamiast zasłaniać nos i usta. To zaprzepaszcza to, co wypracowaliśmy przez cały czas kwarantanny - mówił we wtorek na antenie TVN 24 minister Łukasz Szumowski. Polityk dodał, że prawdopodobnie realna liczba zakażonych koronawirusem jest wyższa niż ta oficjalna. - U nas podejrzewam, że nie jest to 40 tys., ale być może 20-30 tys. Tak jak zresztą na całym świecie: jest więcej osób z wirusem, niż się pokazuje w dodatnich testach. To jest oczywiste- zaznaczył Szumowski.

O tym jak pandemia rozwija się w Polsce informujemy na zamieszczonej poniżej infografice. Prezentujemy na niej dane z naszego kraju na tle innych państw europejskich, które borykają się z koronawirusem: Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii.

Koronawirus - sytuacja w Europie 14.05.2020
Autor: Infografika Super Expressu Koronawirus - sytuacja w Europie 14.05.2020

Dane z poszczególnych województw naszego kraju wskazują, że aktualnie niekwestionowanym liderem pod względem liczby zachorowań jest województwo śląskie z 4701 chorymi. Dalej Mazowsze, gdzie odnotowano 2902 przypadki, a "najbezpieczniejszym" województwem pozostaje lubuskie z 92 zakażonymi koronawirusem.

Koronawirus - sytuacja w województwach 14.05.2020
Autor: Infografika Super Expressu Koronawirus - sytuacja w województwach 14.05.2020

O najnowszych danych i prognozach dotyczących rozwoju epidemii informujemy na bieżąco na se.pl.

  • W czwartek 14.05 odnotowano w Polsce 411 nowych przypadków koronawirusa.
  • Zmarły kolejne 22 osoby.
  • Łączna liczba zakażonych wynosi obecnie 17 615 osób.

Co czeka nas w najbliższych dniach? Z danych covid19live.pl wynika, że już już wkrótce liczba chorujących może przekroczyć 20 tys. osób. - W najbliższych dniach będziemy mieć rekordowe przyrosty stwierdzonych przypadków zakażenia, nawet do ok. 500 zakażonych zaraportowanych dziennie, jak wskazują nasze modele, co oczywiście jest znacznie mniejszą liczbą niż w Hiszpanii czy Włoszech, ale wymaga dalszej bardzo dużej dyscypliny narodu - mówi cytowany przez serwis energiapress.pl szef firmy ExMetrix Zbigniew Łukoś.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Zobacz także: Dramatyczny apel Gowina. Szokująca propozycja. "Życie albo śmierć"

Express Biedrzyckiej - Małgorzata Kidawa-Błońska
Najnowsze