Tak UPADŁ Petru!

2017-04-28 4:00 Sylweter Ruszkiewicz

Wydawało się, że Ryszard Petru (45 l.) jest liderem opozycji, a jego partia kroczy ku zwycięstwu! Ale z miesiąca na miesiąc lider ciągnął ugrupowanie w dół. Według ostatniego sondażu Nowoczesna otrzymałaby tylko 5 proc. poparcia i znalazła się na granicy progu wyborczego. Zdaniem politologów katastrofalny wynik partii to głównie zasługa samego Ryszarda Petru.

Rekordowo niski wynik Nowoczesnej pojawił się w sondażu Millward Brown dla TVN dwa dni temu. Tymczasem jeszcze w grudniu 2015 r. Nowoczesna mogła wg badań liczyć na. 30,9 proc. i wyprzedzała PiS! Później było już tylko gorzej i gorzej! Co przyczyniło się do upadku Nowoczesnej Ryszarda Petru?

Powód naukowy

A to pomylił datę przewrotu majowego, a to nie wiedział, jakie stanowisko piastuje Donald Tusk (60 l.). - Cieszę się, że jest szefem. Że jest szefem. Jest prezydentem Unii Europejskiej - mówił Petru. Z jego wpadek nazwanych "petruizmami" pękała ze śmiechu cała Polska. - Odwołujemy rząd Ewy Kopacz (61 l.), powołujemy rząd Beaty Szydło (54 l.). Potem mamy święta, po świętach - przypomnę - jest Sześciu Króli, tak? - mylił się polityk. A to nie koniec.

Powód finansowy i obyczajowy

We wrześniu ub. roku okazało się, że przez błędy skarbnika partii Nowoczesna straciła 18 mln zł dotacji z budżetu państwa. Z kolei w grudniu, kiedy posłowie opozycji okupywali sejmową mównicę, protestując przeciwko PiS, Petru został przyłapany na wspólnym wyjeździe z koleżanką z partii Joanną Schmidt (39 l.) na słoneczną Maderę. - Za spadek notowań Nowoczesnej w największym stopniu odpowiada jej lider. Próbował on stworzyć partię podobną do PiS i PO, czyli partię wodzowską. Ale to się nie udało. Z jednej strony próbował być silnym liderem, a z drugiej jego konto obciążały medialne gafy. Gdyby te wpadki były obrócone w żart, a nie tłumaczone śmiertelnie poważnie, Petru wyszedłby z nich obronną ręką. Podobnie z wyjazdem na Maderę z posłanką Schmidt. Gdyby zrobić z tego love story, a nie udawać, że nic się nie stało, wyborcy by politykowi odpuścili - ocenia dr Wojciech Jabłoński, politolog i ekspert ds. marketingu politycznego. Przypomnijmy, że po publikacji najgorszego od miesięcy sondażu Petru zrezygnował z przewodniczenia klubowi parlamentarnemu. Zastąpiła go Katarzyna Lubnauer (48 l.). Pozostaje szefem partii. Na jak długo?

Zobacz: Wiemy, gdzie teraz pracować będzie Misiewicz! Zupełnie nowe zadania!