Tak ZMUSZĄ Polaków do noszenia maseczek. Rząd szykuje ustawę. Człowiek Morawieckiego ujawnia

2020-10-16 11:00 tw
Michał Dworczyk
Autor: Robert Ostrowski / East News Michał Dworczyk

Czy rząd zrobił wszystko żeby dobrze przygotować się na jesienną falę pandemii? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków. Jak odpowiadają na nie rządzący? „Zawsze można powiedzieć, że coś można było zrobić lepiej, trochę inaczej, w inny sposób” - mówił w programie „Sedno Sprawy” w Radiu Plus szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Tłumaczył, że rząd zrobił wszystko, by jak najlepiej być przygotowanym do jesiennej fali zachorowań. „Od zakończenia pierwszej fali, przez wakacje i pierwszą część jesieni przygotowywaliśmy się po to, by siły i środki oraz procedury były jak najlepiej przygotowane do wiele większej drugiej fali. Zawsze można powiedzieć, że coś można było zrobić lepiej, trochę inaczej, w inny sposób. Nie chcę osądzać, czy można było inaczej rozwiązywać problemy, ale wszystkie instytucje państwa z poświęceniem pracowały, byśmy byli jak najlepiej przygotowani” - przekonywał Dworczyk.

Był też pytany o to, czy obowiązek zasłaniania ust i nosa zostanie wprowadzony na poziomie ustawy. „Ten przepis będzie przepis przeniesiony bezpośrednio do ustawy, po to, żeby uniknąć niepotrzebnej dyskusji i emocji, które mają miejsce” - mówił. Dworczyk zawrócił uwagę, że wielu prawników uważa, iż obecne rozwiązania są wystarczające, ale nie brakuje też głosów, że wszystkie przepisy dotyczące obowiązku noszenia masek powinny być zapisane w formie ustawy. „Chociaż nasze opinie i analizy wskazują, że to rozwiązanie jest wystarczające, to aby uniknąć tej dyskusji, stosowny zapis zostanie doprecyzowany” - mówił.

Szef Kancelarii Premiera mówił o sytuacji Mateusza Morawieckiego, który przebywa w kwarantannie „Mam nadzieję, że Pan Premier zawnioskuje zgodnie z obowiązującymi przepisami o skrócenie kwarantanny żeby wrócić do normalnego trybu funkcjonowaniu. Decyzja jeszcze nie zapadła. Jak zapadnie poinformujemy o niej”.