TAKICH wieści na początku roku Duda się nie spodziewał. Prezydent przeciera oczy ze zdumienia [SONDAŻ]

2020-01-14 10:27 DAB
Łódzkie. Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Lututowie
Autor: Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta RP

Andrzej Duda lepszego początku roku nie mógł sobie wyobrazić. Ta wiadomość nie tylko ucieszy obecnie urzędującego prezydenta, lecz także pozwoli mu lepiej przygotować się do majowych wyborów. Polityczni konkurenci nie będą zadowoleni, przewaga głowy państwa nad nimi jest zbyt duża.

Andrzej Duda ma powody do zadowolenia. Gdyby wybory odbywały się dzisiaj obecnie urzędujący prezydent otrzymałby w I turze największe poparcie społeczne – tak wynika z sondażu United Survey Company przeprowadzonego dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Na Andrzeja Dudę swój głos oddałoby 43 proc. respondentów. Na drugim miejscu uplasowała się Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej. Obecna wicemarszałek Sejmu otrzymała 23,3 proc. głosów wśród ankietowanych. Z sondażu jasno wynika, że wybory rozstrzygną się w II turze właśnie między obecnie urzędującym prezydentem a kandydatką Koalicji Obywatelskiej. Gdyby doszło do takiego pojedynku dzisiaj, to Andrzej Duda mógłby liczyć na 47,8 proc. poparcia, zaś Małgorzata Kidawa-Błońska uzyskałaby 40,8 proc. głosów respondentów.


Zacięta walka o trzecie miejsce. Decydują ułamki procentów
Co jeszcze wynika z badania sondażowego? Jeśli chodzi o I turę wyborów to na dalszych pozycjach różnice są już tak niewielkie, że o kolejności decydują dziesiętne punktu procentowego. I tak trzecie miejsce w sondażu zajął Robert Biedroń. Kandydat Lewicy mógł liczyć na 7,3 proc. głosów osób badanych. Tuż za nim uplasował się Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców otrzymał 7 proc. głosów. Jemu z kolei depcze po piętach Szymon Hołownia, który zdobył tylko 0,3 proc. głosów mniej niż Kosiniak-Kamysz. Na Hołownię swój głos oddało 6,7 proc. ankietowanych. Ostatnie miejsce w sondażu zajął Krzysztof Bosak. Kandydat Konfederacji uzyskał 5,3 proc. głosów, ale oficjalnie on jeszcze nie zgłosił się do wyborów . Decyzja, kto będzie reprezentował Konfederację w majowych wyborach prezydenckich zapadanie 18 stycznia w  Warszawie. Niemal co trzynasty ankietowany nie wie jeszcze na kogo oddałby swój głos.
Sondaż IBRIS - United Survey dla "Dziennika Gazety Prawnej", Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl został wykonany 10-11 stycznia 2020 r. na ogólnopolskiej próbie 1100 dorosłych Polaków metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Najnowsze