Tarcza antyinflacyjna. Pilna konferencja Morawieckiego i Sasina. Zniesiono akcyzę, rząd rozda do 1000 zł

2021-11-25 10:42
Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin
Autor: AP, Piotr Molęcki/EastNews

W czwartek 25 listopada odbyła się konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego i Wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Przedstawiona została tzw. tarcza inflacyjna, na którą oczekiwało większość Polaków. Zapowiedziano m.in. obniżenie akcyzy na paliwo! Co jeszcze zapowiedział Morawiecki?

- Proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły, by złagodzić skutki inflacji - powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji. - Pokazujemy tarczę antyinflacyjną. Inflacja we wszystkich krajach Europy jest konsekwencją między innymi pandemii. Wychodzenie z pandemii wpływa na poziom inflacji. Mieliśmy do wybory, czy bezrobocie ma urosnąć do wysokich rozmiarów, czy chronić miejsca pracy. Zdecydowaliśmy się je chronić i włączyć do gospodarki pakiet 200 mld złotych. Tamten nasz pakiet bardzo pomógł, efekty tamtej polityki to wzrost wynagrodzeń. Zadbaliśmy o wszystkie grupy zawodowe. Inflacja jest wzmagana niestety też przez działania niezależne od nas. Pierwsze to manipulacje cenowe Gazpromu i Rosji dotyczące ceny gazu. Cena gazu przekłada się na cenę nawozu, a ceny nawozu na cenę żywności. Wczoraj rekordowe poziomy osiągnęła cena ETS, czyli koszty uprawnień do emisji CO2. To konsekwencja polityki klimatycznej UE - dodał premier podczas konferencji.

Zobacz: Premier: "wprowadzamy obniżkę cen paliw". Ile zaoszczędzimy?

- Od stycznia na trzy miesiące wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23 procent do 8 procent - zapowiedział - To wszystko powoduje, że budowany NordStream2 niestety również dokłada się do szantażu gazowego, energetycznego. Ceny energii wpływają na budżety domowe, ale też przekładają się na całą gospodarkę. Z jednej strony Rosja, z drugiej strony Bruksela. Z taką sytuacją mamy do czynienia. To wszystko sprawia, że cały świat stoi wobec zagrożenia inflacyjnego. Inflacja jest największa od 28 lat w Hiszpanii, w Niemczech, w USA od 30 lat. Polski rząd działa z myślą o polskich obywatelach. Żeby złagodzić wzrost inflacji robimy co w naszej mocy, by ludziom łatwiej było przejść przez ten okres. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które uderzają w nasze portfele. Ceny paliw, ceny energii i ceny żywności - kontynuował Morawiecki.

- Od stycznia na trzy miesiące wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23 procent do 8 procent. Znosimy także całkowicie akcyzę na energię elektryczną. Łącznie nasze działania to pakiet około 10 miliardów złotych. Składa się głównie z zasadniczych obniżek podatków - dodał.

Mateusz Morawiecki oprócz zniesienia akcyzy na energię elektryczną, ogłosił obniżkę cen paliw: - Wprowadzamy obniżkę cen paliw. Od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw. Po pierwsze wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Od stycznia do maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Zwolnimy z opłaty emisyjnej.

Zobacz także: Tarcza antyinflacyjna - co dalej z cenami gazu, prądu i paliw?

- Skierujemy bezpośrednie wsparcie do rodzin. Poprzez dodatek osłonowy. To taki rządowy dodatek wyrównawczy. Zastanawialiśmy się nad obniżką VAT na żywność do 0 procent, ale nie ma zgody Komisji Europejskiej. W związku z tym wprowadzamy mechanizm dodatku wyrównawczego. Dopłaty dla osób według kryteriów dochodowych. Dodatek będzie o wartości od 400 do ponad 1000 złotych w zależności od liczebności gospodarstwa domowego. Będzie wypłacany w dwóch ratach w 2022 roku. Z tego dodatku osłonowego skorzysta około 5 milionów gospodarstw domowych. Przez okres trwania podwyższonej inflacji robimy jeszcze jedno działanie. Doprowadzimy do zaoszczędzenia części środków poprzez oszczędności w administracji publicznej. Nie będziemy powoływać nowych etatów w administracji. Musimy sami zacisnąć pasa - mówi Prezes Rady Ministrów.

Wina TUSKA! Emeryci na bazarze KŁÓCĄ się o drożyznę | Komentery

Jacek Sasin o tarczy antyinflacyjnej

- Pandemia postawiła przed rządami ogromne wyzwania i dylematy. Takim dylematem było to, jak zareagować na to, by pandemia miała jak najmniejszy wpływ na gospodarkę i sytuację społeczną. Wybraliśmy najlepszą z możliwych dróg. Drogę wsparcia polskiej gospodarki w postaci antykryzysowej. Te mechanizmy ochroniły polskie rodziny przed tragedią bezrobocia - mówił minister Sasin. - Wzrost ceny gazu to dzisiaj 600 procent rok do roku. Również jest niezwykle wysoki wzrost cen certyfikatów emisji CO2. Mimo ogromnych skoków cen spółki Skarbu Państwa działające w obszarze paliwowym, energetycznym, gazowym, robiły wszystko, by ograniczyć wzrost cen dla odbiorców indywidualnych - dodał. - Naszą intencją jest minimalizować obciążenia podatkowe. Wszędzie, gdzie to możliwe, to robimy - twierdził Sasin.

Galeria poniżej: Drożyzna w sklepach. Tak wzrosły ceny w ciągu roku

Mateusz Morawiecki odpowiada na pytania dziennikarzy

- To jest problem całej Europy. Kwitnie rynek fałszywych certyfikatów. To bardzo niebezpieczne zjawisko. Taka osoba naraża inne na zakażenie. Wydałem dodatkowe polecenia do Głównego Inspektora Sanitarnego i ministra spraw wewnętrznych, by kontrolować ten proceder - mówił premier o fałszywych certyfikatach covidowych.

Prezes Rady Ministrów został także spytany o kwestię koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy Ukrainy i związane z tym zagrożenia. - Nie wiemy, jakie są zamysły strategiczne Kremla, przygotowujemy się na różne wydarzenia. Dostrzegamy zagrożenia dla naszych wschodnich sąsiadów. Nie tylko militarne - odpowiedział.

- Spadek ceny gazu w najbliższych miesiącach będzie od kilkudziesięciu złotych do ponad 100 złotych na miesiąc. Średnio na kwartał będzie to 140, czyli kilkadziesiąt złotych miesięcznie - mówił o spadku cen gazu.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE