Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin

i

Autor: AP, Piotr Molęcki/EastNews

Tarcza antyinflacyjna. Pilna konferencja Morawieckiego i Sasina. Zniesiono akcyzę, rząd rozda do 1000 zł

2021-11-25 10:42

W czwartek 25 listopada odbyła się konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego i Wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Przedstawiona została tzw. tarcza inflacyjna, na którą oczekiwało większość Polaków. Zapowiedziano m.in. obniżenie akcyzy na paliwo! Co jeszcze zapowiedział Morawiecki?

- Proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły, by złagodzić skutki inflacji - powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji. - Pokazujemy tarczę antyinflacyjną. Inflacja we wszystkich krajach Europy jest konsekwencją między innymi pandemii. Wychodzenie z pandemii wpływa na poziom inflacji. Mieliśmy do wybory, czy bezrobocie ma urosnąć do wysokich rozmiarów, czy chronić miejsca pracy. Zdecydowaliśmy się je chronić i włączyć do gospodarki pakiet 200 mld złotych. Tamten nasz pakiet bardzo pomógł, efekty tamtej polityki to wzrost wynagrodzeń. Zadbaliśmy o wszystkie grupy zawodowe. Inflacja jest wzmagana niestety też przez działania niezależne od nas. Pierwsze to manipulacje cenowe Gazpromu i Rosji dotyczące ceny gazu. Cena gazu przekłada się na cenę nawozu, a ceny nawozu na cenę żywności. Wczoraj rekordowe poziomy osiągnęła cena ETS, czyli koszty uprawnień do emisji CO2. To konsekwencja polityki klimatycznej UE - dodał premier podczas konferencji.

Zobacz: Premier: "wprowadzamy obniżkę cen paliw". Ile zaoszczędzimy?

- Od stycznia na trzy miesiące wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23 procent do 8 procent - zapowiedział - To wszystko powoduje, że budowany NordStream2 niestety również dokłada się do szantażu gazowego, energetycznego. Ceny energii wpływają na budżety domowe, ale też przekładają się na całą gospodarkę. Z jednej strony Rosja, z drugiej strony Bruksela. Z taką sytuacją mamy do czynienia. To wszystko sprawia, że cały świat stoi wobec zagrożenia inflacyjnego. Inflacja jest największa od 28 lat w Hiszpanii, w Niemczech, w USA od 30 lat. Polski rząd działa z myślą o polskich obywatelach. Żeby złagodzić wzrost inflacji robimy co w naszej mocy, by ludziom łatwiej było przejść przez ten okres. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które uderzają w nasze portfele. Ceny paliw, ceny energii i ceny żywności - kontynuował Morawiecki.

- Od stycznia na trzy miesiące wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23 procent do 8 procent. Znosimy także całkowicie akcyzę na energię elektryczną. Łącznie nasze działania to pakiet około 10 miliardów złotych. Składa się głównie z zasadniczych obniżek podatków - dodał.

Mateusz Morawiecki oprócz zniesienia akcyzy na energię elektryczną, ogłosił obniżkę cen paliw: - Wprowadzamy obniżkę cen paliw. Od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw. Po pierwsze wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Od stycznia do maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Zwolnimy z opłaty emisyjnej.

Zobacz także: Tarcza antyinflacyjna - co dalej z cenami gazu, prądu i paliw?

- Skierujemy bezpośrednie wsparcie do rodzin. Poprzez dodatek osłonowy. To taki rządowy dodatek wyrównawczy. Zastanawialiśmy się nad obniżką VAT na żywność do 0 procent, ale nie ma zgody Komisji Europejskiej. W związku z tym wprowadzamy mechanizm dodatku wyrównawczego. Dopłaty dla osób według kryteriów dochodowych. Dodatek będzie o wartości od 400 do ponad 1000 złotych w zależności od liczebności gospodarstwa domowego. Będzie wypłacany w dwóch ratach w 2022 roku. Z tego dodatku osłonowego skorzysta około 5 milionów gospodarstw domowych. Przez okres trwania podwyższonej inflacji robimy jeszcze jedno działanie. Doprowadzimy do zaoszczędzenia części środków poprzez oszczędności w administracji publicznej. Nie będziemy powoływać nowych etatów w administracji. Musimy sami zacisnąć pasa - mówi Prezes Rady Ministrów.

Wina TUSKA! Emeryci na bazarze KŁÓCĄ się o drożyznę | Komentery

Jacek Sasin o tarczy antyinflacyjnej

- Pandemia postawiła przed rządami ogromne wyzwania i dylematy. Takim dylematem było to, jak zareagować na to, by pandemia miała jak najmniejszy wpływ na gospodarkę i sytuację społeczną. Wybraliśmy najlepszą z możliwych dróg. Drogę wsparcia polskiej gospodarki w postaci antykryzysowej. Te mechanizmy ochroniły polskie rodziny przed tragedią bezrobocia - mówił minister Sasin. - Wzrost ceny gazu to dzisiaj 600 procent rok do roku. Również jest niezwykle wysoki wzrost cen certyfikatów emisji CO2. Mimo ogromnych skoków cen spółki Skarbu Państwa działające w obszarze paliwowym, energetycznym, gazowym, robiły wszystko, by ograniczyć wzrost cen dla odbiorców indywidualnych - dodał. - Naszą intencją jest minimalizować obciążenia podatkowe. Wszędzie, gdzie to możliwe, to robimy - twierdził Sasin.

Galeria poniżej: Drożyzna w sklepach. Tak wzrosły ceny w ciągu roku

Mateusz Morawiecki odpowiada na pytania dziennikarzy

- To jest problem całej Europy. Kwitnie rynek fałszywych certyfikatów. To bardzo niebezpieczne zjawisko. Taka osoba naraża inne na zakażenie. Wydałem dodatkowe polecenia do Głównego Inspektora Sanitarnego i ministra spraw wewnętrznych, by kontrolować ten proceder - mówił premier o fałszywych certyfikatach covidowych.

Prezes Rady Ministrów został także spytany o kwestię koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy Ukrainy i związane z tym zagrożenia. - Nie wiemy, jakie są zamysły strategiczne Kremla, przygotowujemy się na różne wydarzenia. Dostrzegamy zagrożenia dla naszych wschodnich sąsiadów. Nie tylko militarne - odpowiedział.

- Spadek ceny gazu w najbliższych miesiącach będzie od kilkudziesięciu złotych do ponad 100 złotych na miesiąc. Średnio na kwartał będzie to 140, czyli kilkadziesiąt złotych miesięcznie - mówił o spadku cen gazu.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?