Teleporada nie dla wszystkich. Ministerstwo zdrowia wprowadza zmiany

2021-03-04 21:41 TWO
Teleporada lekarska
Autor: Gettyimages

Sprawa zakazu teleporad dla dzieci i seniorów wraca jak bumerang. Ministerstwo Zdrowia nadal nie opublikowało nowelizacji rozporządzenia, która zakazuje teleporad dla dzieci w wieku do 6 lat oraz dla seniorów powyżej 65. roku życia. Argumentem przemawiającym za zakazem jest m.in. tragedia czteromiesięcznej dziewczynki, która trafiła w ciężkim stanie do centrum pediatrii w Szpitalu Klinicznym w Zabrzu.

Rodzice dziewczynki konsultowali się w ramach teleporady z lekarzem, który nie wykrył u niej sepsy. Był to przypadek wstrząsu septycznego i ciężkiej niewydolności wielonarządowej. Mimo wysiłku pediatrów dziecko zmarło 11 godzin po rozpoznaniu choroby. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej ma ograniczać sytuacje, w których dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia dzieci i seniorów ze względu na opóźnienie rozpoznania stanu chorobowego. Przepisy miały wejść w życie 1 marca 2021 r., nowelizacja wciąż jednak nie została opublikowana. W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że podpisze rozporządzenie. - To już jest czas, żeby przywracać normalne leczenie, teleporada powinna być jedną z metod kontaktu z lekarzem, ale nie dominującą – podkreślił.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Koniec trzeciej fali koronawirusa i luzowanie obostrzeń. Rzecznik rządu wskazał KONKRETNĄ datę

Duda nie dostanie królewskiego łańcucha. Senatorowie przekreślili marzenia

M jak mama: Sen w ciąży - jak naprawdę odpocząć w nocy?

- W dniu jutrzejszym podpiszę rozporządzenie przygotowywane w ostatnich dwóch tygodniach, które będzie ograniczało zakres świadczonych teleporad, dając oczywiście pacjentowi cały czas możliwość skorzystanie z teleporady – zapowiedział Niedzielski.

Teleporada zalecana będzie w przypadku konieczności jedynie wydania recepty.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze