Tłumy gdańszczan oddały hołd prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi

2020-01-13 21:23 ABR
Uroczystości ku czci Pawła Adamowicza
Autor: Jerzy Pinkas / gdansk.pl Uroczystości ku czci Pawła Adamowicza

Tysiące mieszkańców Gdańska wspominały dziś zamordowanego rok temu (13 stycznia) prezydenta miasta Pawła Adamowicza. W pobliżu miejsca, w którym zginął, na placu między Złotą Bramą a Katownią, odsłonięto tablicę upamiętniające to straszne wydarzenie.

- Tablica, którą dziś odsłaniamy upamiętnia pozbawioną sensu i wyjątkowo okrutną śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta miasta Gdańska, mojego ukochanego męża, wspaniałego ojca naszych córek; prezydenta Gdańska: miasta solidarności, wolności i odwagi - mówiła wdowa, Magdalena Adamowicz.

- Ta tablica upamiętnia moment, w którym zło zatriumfowało. Moment, w którym zapanowała cisza i przerażenie; moment, w którym jeden nóż miał zabić całe dobro tamtego radosnego dnia; moment, w którym wszyscy przestraszyliśmy się zła. Ale to co stało się w dzień po śmierci Pawła i dzieje się teraz, w rok po tych tragicznych wydarzeniach, udowadnia, że zło nigdy nie wygrywa. Że dobro zawsze zwycięża. Nie możemy więc dać zastraszyć się terrorowi. Musimy być odważni, dlatego Paweł był zawsze odważny i namawiał do odwagi innych. Niech ta tablica będzie symbolem odwagi gdańszczanek i gdańszczan, Polek i Polaków. Odwagi, która zwycięża zło - powiedziała żona prezydenta.

Paweł Adamowicz został zaatakowany przez swojego oprawcę podczas światełka do nieba – 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Następnego dnia zmarł w szpitalu. Uwielbiany przez mieszkańców miasta prezydent został pochowany w Bazylice Mariackiej.

W Bazylice zakończyły się dzisiejsze uroczystości ku jego czci. Przy grobie prezydenta odprawiono modlitwę w obrządku chrześcijańskim i prawosławnym.

W marszu ulicami Gdańska oraz we mszy udział wzięli mieszkańcy Gdańska, urzędnicy gdańskiego ratusza, ale też politycy, którzy przyjaźnili się i współpracowali z Pawłem Adamowiczem. Nie zabrakło rodziny zmarłego: żony Magdaleny, córki Antoniny i brata Piotra.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się rano od nadania nazwy alei Pawła Adamowicza. Później w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się premiera książki „Śmierć Prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?” napisanej przez Katarzynę Żelazek.

Najnowsze