Trzaskowski o przyszłości kopalń. Chce odchodzić od węgla?

2020-06-24 6:00 DG, RS, BW
Spotkanie Rafała Trzaskowskiego w Toruniu
Autor: PIOTR LAMPKOWSKI/SUPER EXPRESS Spotkanie Rafała Trzaskowskiego w Toruniu

Jaka przyszłość czeka polskie górnictwo? W wywiadzie dla „Super Expressu” kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski (48 l.) podkreśla, że stawia na uczciwość wobec Ślązaków. Co stałoby się z kopalniami, jeśli to Trzaskowski wygrałby niedzielne wybory?

– Dziś wyborcom na Śląsku należy się uczciwe postawienie sprawy. Tak, Polska powinna stopniowo wychodzić z węgla i przeprowadzić transformację energetyczną – przyznał Rafał Trzaskowski w rozmowie z „SE”. Takie rozwiązanie równałoby się jednak rewolucji w regionie i zniknięciu dziesiątek tysięcy miejsc pracy. Jak, zdaniem kandydata KO, wygląda alternatywna i niewęglowa wersja przyszłości Śląska?

Kluczem miałoby być niwelowanie strat przez fundusze europejskie. – W przyszłości energetyka musi opierać się o odnawialne źródła energii. A Śląsk - podobnie jak wszystkie inne regiony opierające się gospodarczo na węglu - musi otrzymać gwarancje finansowania z funduszy europejskich, z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, tak, żeby zbudować nową przyszłość gospodarczą – wskazał polityk.

To ambitne założenie, bo niemal 80 proc. energii elektrycznej w Polsce jest wytwarzane z węgla, a koszt ewentualnej transformacji to według wyliczeń ekspertów Komisji Europejskiej aż 240 mld euro.

Kasia Tusk pisze o ojcu w kontekście wyborów? To daje do myślenia

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Express Biedrzyckiej - Michał Kamiński: Z europejskich sojuszników Trumpowi został tylko Duda.
Najnowsze
KOMENTARZE