Tu zrobisz zakupy w niedzielę

2018-03-10 6:20
stacja benzynowa handel
Autor: Tomasz Gola stacja benzynowa handel

Gigantyczne kolejki do kas w sobotę, zamknięte na głucho sklepy w niedzielę - oto jak może wyglądać pierwszy weekend obowiązywania zakazu handlu w niedziele. Ponieważ przepisy są niejasne nawet dla samych handlowców, wszystkiemu towarzyszyć będzie ogromne zamieszanie. Dlatego warto sprawdzić, w które niedziele działa zakaz i gdzie wtedy można zrobić zakupy.

Przepisy są na tyle niejasne, że spore wątpliwości ma nawet Główny Inspektor Pracy. - Ustawa nie jest przejrzyście napisana, tych wyjątków jest za dużo, a ich interpretacja nie jest oczywista - twierdzi szef GIP Wiesław Łyszczek. - W niektórych przypadkach z interpretacją będziemy czekać na orzecznictwo sądów - dodała Anna Martuszewicz, wicedyrektor departamentu prawnego w GIP. Jednak inspekcja pracy zapowiada kontrole. - W każdym powiecie będzie dyżurny inspektor, który sprawdzi, czy zakaz nie jest łamany - zapewnia Łyszczek. Za złamanie zakazu grozi kara od 1000 zł do nawet 100 tys. zł grzywny.

Problem pojawia się zwłaszcza na dworcach, gdzie działają duże dyskonty. Jak informuje Anna Martuszewicz, niektóre z takich placówek umiejscowione w budynku dworca i sprzedające np. artykuły spożywcze mogą być otwarte. Jednak nie wszystkie! - Inspektorzy ustalą granice dworca, następnie sprawdzą, czy placówki, które znajdują się na jego terenie, prowadzą sprzedaż związaną z obsługą podróżujących - podkreśla Martuszewicz.

Tymczasem pomysłodawcy ustawy, czyli Solidarność, już myślą nad poprawkami. - Chcemy wydłużyć czas zakazu od godz. 22 w soboty do godz. 5 w poniedziałek rano, żeby sklepy nie wprowadzały niedzielnych nocnych zmian - przyznaje Alfred Bujara z Solidarności.

Jak Polacy przyjmą nowe przepisy? - Moim zdaniem im dłużej zakaz będzie obowiązywał, tym więcej osób przekona się, że to bardzo złe rozwiązanie. Może przed wyborami politycy dostrzegą, że to był błąd, tak jak na Węgrzech, gdzie wycofano się z niego po niecałym roku - uważa Marek Tatala z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Tu zrobisz zakupy:

stacje benzynowe, kwiaciarnie, sklepy, w których sprzedaje sam właściciel, apteki i punkty apteczne, piekarnie, cukiernie, lodziarnie lecznice weterynarii, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, kioski, placówki pocztowe, sklepy w obiektach sportowych, oświaty i turystyki, festyny, jarmarki, imprezy okolicznościowe, sklepy w szpitalach i placówkach leczniczych, sklepy na dworcach (w zakresie obsługi pasażerów), sklepy w hotelach, sklepy pierwszej sprzedaży ryb, sklepy na lotniskach i w strefach wolnocłowych, sklepy w środkach transportu (prom, statek itd.), sklepy w jednostkach penitencjarnych, sklepy w jednostkach wojskowych, sklepy internetowe, lokale gastronomiczne

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE