Tusk odwiedził piekarnię i się zaczęło. Mocne słowa o cenach gazu

2022-01-18 9:53
Donald Tusk
Autor: PAWEL JASKOLKA / SUPER EXPRESS

Podwyżki cen za prąd czy za gaz dla wielu Polaków są wręcz druzgoczące. Podobnie jest z przedsiębiorstwami, które obawiają się, że nie zdołają zarobić na opłatę wyższych rachunków. Donald Tusk postanowił zwrócić uwagę na ten fakt i zwrócić się do rządzących prosto z... piekarni. Były premier nie gryzł się w język!

Lider PO pojawił o 6:00 rano 18 stycznia w Kościanie w piekarni Roberta Sworackiego. Na przykładzie tego miejsca były premier pokazał, co oznacza podwyżka cen za gaz dla wielu innych podobnych firm. Jak podkreślił już na wstępnie, piekarnia zatrudnia 13 osób i właściciel nie jest pewny, czy praca od samego rana będzie miała sens, bo kalkulacja nie wygląda pomyślnie. - Gdy z właścicielem rozmawiałem o rachunkach, okazało się, że mąka kosztuje niemal 100 proc. więcej niż w sierpniu. Wtedy za jej tonę płacił 1200 zł, a dzisiaj - ponad 2000 zł. Gaz zdrożał mniej więcej o 300 proc. W złotówkach oznacza to absolutny dramat – mówił Donald Tusk. W tej sytuacji właściciel ma dwa wyjścia: podwyższyć ceny chleba albo zwolnić swoich pracowników. - On nie wyobraża sobie tej drugiej opcji, a jednocześnie sytuacji, w której chleb przestałby być dostępny dla najbiedniejszych. Nasza rozmowa była smutna, bo pod znakiem zapytania stoi przyszłość tego typu przedsiębiorstw – opowiadał Donald Tusk. Polityk PO zwrócił uwagę, że nie tylko inflacja ma wpływ na sytuację przedsiębiorców, ale również niepewność związana z Polskim Ładem.

Sprawdź: Fryzjer tylko dla bogaczy? Ujawniamy nowe stawki! Aż włosy jeżą się na głowie!

Lider PO zapowiedział także, że będzie się spotykał z pracującymi ludźmi, by dotrzeć do rządzących. - Apeluję do rządzących i odpowiedzialnych za politykę gazową o uczciwą informację, co takiego się stało, że trzeba gwarantować dla PGNiG 60 mld zł, a mimo to podwyżki cen gazu są tak druzgocące – mówił.

Sonda
Kto ponosi odpowiedzialność za wysokie podwyżki cen energii i gazu?
Super Raport 17.01 (Goście: Krzysztof Gawkowski - Nowa Lewica oraz dr Anna Materska-Sosnowska - politolog, UW) Sedno Sprawy: Piotr Müller
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE