Wyniki wyborów w PO. Rezultat musiał zaskoczyć Donalda Tuska

2021-10-24 10:39
Donald Tusk
Autor: Marcin Gadomski/SUPER EXPRESS Donald Tusk

W sobotnim głosowaniu Donald Tusk został wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Wygraną można było przypuszczać, bo w wyborach nie było kontrkandydata. Ale zaskoczeniem jest, jak wielu członków partii zagłosowało na „tak”. Aż 97,4 proc. poparło Tuska.

O wynikach wyborów na przewodniczącego PO poinformowała Dorota Niedziela, komisarz wyborczy PO. Poparło go aż 97,4 proc. głosujących, czyli ponad 11 tys. członków partii.

Donald Tusk od lipca był pełniącym obowiązki przewodniczącego PO. Obecne wybory zostały zarządzone, choć kadencja poprzednika Tuska, Borysa Budki, upływa dopiero w styczniu 2022 roku. Władze PO zdecydowały się jednak na przeprowadzenie wyborów przewodniczącego, bo w październiku odbywały się wybory na wszystkich szczeblach władzy w partii. 

Wybory w PO. Głosowanie zakończone. Jak przebiegły wybory?

Express Biedrzyckiej - Jarosław Sellin: Opozycja ma silne wpływy za granicą

Tusk był jedynym kandydatem na szefa Platformy, choć jeszcze w lipcu, kiedy były premier wrócił do polskiej polityki, ubiegania się o kierowanie Platformą nie wykluczał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ostatecznie nie zdecydował się jednak na start. – Proponowałem wybory w momencie, w którym pojawił się Donald Tusk. Uważałem, że wtedy warto było porozmawiać o tym, co dalej z Platformą. Olbrzymia większość moich koleżanek i kolegów chciała się jednak skupić przede wszystkim na konsolidacji partii. Nie było apetytu na taką debatę. Skoro nie było apetytu na debatę, to dzisiaj skupmy się na tym, jak wygrać wybory parlamentarne - mówił Trzaskowski PAP na początku września.

Wielka awantura przed wyborami w PO. Faworytka Tuska nie wytrzymała

Przeprowadzane wybory wewnętrzne w PO zakończyły proces wyłaniania nowych władz partii wszystkich szczebli - od kół, przez struktury powiatowe (np. miejskie), regionalne, aż po skład zarządu, Rady Krajowej i nowego przewodniczącego.

W sobotę w 240 lokalnych biurach Platformy w całym kraju wystawiono urny wyborcze, do których członkowie partii oddawali głosy.

Sonda
Jakim przewodniczącym PO będzie Tusk?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE