Ukraina. Morawiecki dziękuje Polakom za otwarcie drzwi i serc i zapowiada dalsze sankcje. KE wprowadzi embargo?

i

Autor: Krystian Maj/KPRM (@PremierRP/Twitter.com) Ukraina. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w środę, 2 marca, w Rzeszowie z Charlesem Michelem, przewodniczącym Rady Europejskiej, by omówić kwestie związane z wojną u naszych sąsiadów

Ukraina. Morawiecki dziękuje Polakom za "otwarcie drzwi i serc" i zapowiada dalsze sankcje. KE wprowadzi embargo?

2022-03-02 10:31

Ukraina. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w środę, 2 marca, w Rzeszowie z Charlesem Michelem, przewodniczącym Rady Europejskiej. Rozmowę zdominowała kwestia pomocy humanitarnej dla uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską. Premier Morawiecki czeka tymczasem na decyzję KE ws. dalszych sankcji dla Rosji.

Ukraina. Morawiecki dziękuje Polakom za "otwarcie drzwi i serc" i zapowiada dalsze sankcje. KE wprowadzi embargo?

Premier Mateusz Morawiecki dyskutował o sytuacji na Ukrainie i panującej tam wojnie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Do spotkania doszło w środę, 2 marca, rano, w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka. Najważniejszym tematem rozmowy było zapewnienie pomocy humanitarnej dla już setek tysięcy osób, który uciekły do Polski przed wojną na Ukrainie. Prezes Kancelarii Rady Ministrów przypomniał już, że nasz kraj zorganizował korytarz humanitarny i przyspieszył wszystkie procedury umożliwiające mieszkańcom Ukrainy szybsze przekroczenie granicy. Dodał też, że cały czas jest w kontakcie z prezydentem i premierem Ukrainy.

Morawiecki wspomniał też, że Polska jest gotowa na uruchomienie dalszych sankcji wobec Rosji, o czym rozmawiał też z premierem Australii, skąd miałby trafiać do Polski węgiel, by utrzymać rodzimy system ciepłowniczy. Oprócz węgla z Rosji sankcje miałyby ponadto objąć blokadę ropy i gazu, dlatego premier RP zaapelował do Komisji Europejskiej o nałożenie embargo na rosyjski węgiel.

- Rozmawialiśmy dzisiaj z przewodniczącym Charles’em Michelem o bardzo wielu aspektach tej całej operacji, o wszystkim, co wiąże się z koniecznością pomocy ludziom, którzy do nas przyjeżdżają. Polska zapewnia taką pomoc. Zapewniamy ją od strony logistycznej, operacyjnej, finansowej i humanitarnej. To jest dzisiaj najbardziej potrzebne. Rozmawialiśmy także o sankcjach - to, co wczoraj było poruszone podczas mojej wizyty w Brukseli. Te sankcje muszą być, jak najdalej idące po to, żeby powstrzymać rosyjską machinę wojenną. To jest niezbędne, żebyśmy mogli z powrotem mówić o powrocie do sytuacji pokojowej. Dlatego Polska zdecydowanie opowiada się za jak najdalej posuniętymi sankcjami.  Dzisiaj rano rozmawiałem o tym również z premierem Australii, Scottem Morrisonem. Częścią pakietu sankcji ma być blokada na różnego rodzaju węglowodory z Rosji, czyli ropę, gaz i węgiel.  Raz jeszcze apeluję o to, żeby Komisja Europejska zdecydowała się na embargo na węgiel rosyjski. Polska natychmiast chce zaprzestać importu węgla rosyjskiego i o tym rozmawiałem dzisiaj z premierem Australii, żeby także stamtąd transportować węgiel do Polski, który jest potrzebny przede wszystkim do ciepłownictwa - powiedział premier. 

Morawiecki nie zapomniał także podziękować rodakom za pomoc okazaną Ukrainie.

- Jest to wielka humanitarna akcja, w którą zaangażowane są tysiące Polaków i chcę Polakom podziękować za to, że otwierają swoje drzwi i serca, żeby pomóc naszym sąsiadom w potrzebie - powiedział Morawiecki.

Czytaj też: Wojna na Ukrainie. Relacja na żywo. Rosyjscy żołnierze płaczą i poddają się! Heroiczna obrona ukraińskich miast

Czytaj też: Ukraina. Zełeński apeluje do Żydów po ataku na Babi Jar! "Widać, jak rodzi się nazizm"

Sonda
Czy Ukraina powinna zostać przyjęta do Unii Europejskiej?
Dworzec w Przemyślu wypchany po brzegi. Coraz więcej uchodźców z Ukrainy w Polsce