Unijne pieniądze dzielą polityków. Rząd wisi na włosku? "Kaczyński skazany na Ziobrę"

2021-05-04 7:00 Tomasz Walczak
Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro, Jarosław Gowin
Autor: Artur Hojny/SUPER EXPRESS Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro, Jarosław Gowin

Fundusz Odbudowy, czyli miliardy euro, które mają pomóc krajom UE wyjść z kryzysu pandemicznego nieoczekiwanie zamienił się w głęboki spór polityczny, który dzieli niemal wszystkie siły polityczne w polskim Sejmie. Zjednoczona Prawicy kłóci się między sobą, Platforma gani Lewicę za porozumienie z PiS. Jak wskazuje wicenaczelny "Rzeczpospolitej" Michał Szułdrzuński przyjęcie Krajowego Planu Odbudowy będzie wymagać od PiS ustępstw na rzecz Lewicy. Przekonuje też, że kryzys wokół unijnych pieniędzy nie doprowadzi do rozpadu koalicji.

Kaczyński skazany na Ziobrę

„Super Express”: - Wierzy pan, że dziś uda się przegłosować w Sejmie Krajowy Plan Odbudowy i puścić w ruch całą unijną machinę z miliardami euro dla Polski?

Michał Szułdrzyński: - Problem polega na tym, że całej tej sprawie każdy zachowuje się dokładnie tak, jak się tego spodziewaliśmy. PiS nawet jeśli usiłuje się z kimś dogadać, zachowuje się tak, żeby wszyscy wiedzieli na przyszłość, że trudno mu ufać. Sytuacja z wysyłaniem w ostatniej chwili roboczej wersji KPO do Komisji Europejskiej, która może się jeszcze zmienić, sprawia, że Lewicy trudno będzie z PiS głosować. Dla Ziobry racją bytu jest zagłosowanie przeciwko, bo jeśli nie będzie grał na antyunijnej nucie, to co go odróżnia od PiS? Lewica chce się odróżnić od PO, więc chce pokazać, że potrafi się z PiS dogadać w kluczowych dla państwa sprawach. A sama PO robi wszystko, by obalić rząd PiS, bez względu na koszty.

- Z tej układanki, jaki scenariusz się wyłania?

- Jeśli PiS nie zmieni siebie i nie wykona jakiegoś gestu pod adresem Lewica, by ta z czystym sumieniem mogła KPO poprzeć, to głosowania we wtorek nie będzie. Bez takiego gestu poparcie KPO byłoby dla Lewicy zbyt dużym ryzykiem.

- A może PiS przekona jednak Ziobrę i spółkę? Czy jednak Kaczyński będzie zmuszony spełnić swoje groźby i wyrzucić go z rządu?

- Na pewno dla Kaczyńskiego lepiej, żeby nie okazało się to, co jest faktem: że PiS nie ma większości w Sejmie. Jeśli dojdzie do głosowania, w którym będzie to widać czarno na białym, to będzie to trudna sytuacja dla Kaczyńskiego. Dlatego zrobi wszystko, by KPO przeszło nawet bez poparcia Ziobry. A to da się zrobić także bez Lewicy. Co do samego Ziobry, to zapewne czeka nas seria gniewnych wywiadów i Kaczyńskiego, i Ziobry, ale ostatecznie Kaczyński jest w tej chwili skazany na Ziobrę, bo nie chce mieć rządu mniejszościowego. Czeka nas więc jeszcze wiele miesięcy sporów bez zrywania koalicji.

Rozmawiał Tomasz Walczak

PODPIS Michał Szułdrzyński. Wicenaczelny „Rzeczpospolitej” Publicysta „Krytyki Politycznej”

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze