Doczekał się! Brzezinski ambasadorem USA w Polsce. Zaprzysiężała go sama Kamala Harris [ZDJĘCIA]

2022-01-19 22:13
Mark Brzezinski oficjalnie zaprzysiężony na ambasadora USA w Polsce
Autor: EPA/Samuel Corum / POOL/PAP Mark Brzezinski oficjalnie zaprzysiężony na ambasadora USA w Polsce

Skończył się już roczny okres bez ambasadora Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Kamala Harris, wiceprezydent USA, w środę, 19 stycznia oficjalnie zaprzysiężyła na to stanowisko Marka Brzezinskiego, syna Zbigniewa Brzezińskiego, byłego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera.

Mark Brzezinski został zaprzysiężony na ambasadora USA w Polsce

Podczas ceremonii, w budynku Eisenhowera mieszczącego się w kompleksie Białego Domu, Brzezinskiemu towarzyszyły córka Aurora oraz siostra Mika, które trzymały Biblię. To właśnie z dłonią na Biblii przysięgę złożył mianowany dyplomata. Obecny był też jego brat Ian, który pracował między innymi w Pentagonie, w administracji prezydenta George'a W. Busha.

ZOBACZ Nowy ambasador USA w Polsce. Kim jest Mark Brzezinski?

Mika Brzezinski, znana prezenterka telewizji MSNBC, podała w styczniu, że nowy ambasador został "administracyjnie" zaprzysiężony już 22 grudnia 2021 roku. Biały Dom informował wcześniej, że amerykańskie przepisy nie wymagają, by zaprzysiężenia dokonywał prezydent lub wiceprezydent.

Niżej zobaczysz galerię z zaprzysiężenia Mika Brzezinskiego

Kandydatura Marka Brzezinskiego była znana już wcześniej

W grudniu kandydatura Brzezinskiego została zatwierdzona przez Senat USA przez aklamację. Będzie to druga dyplomatyczna misja Brzezinskiego jako ambasadora. Za kadencji prezydenta USA Baracka Obamy był ambasadorem USA w Szwecji. Wcześniej był m.in. dyrektorem ds. Rosji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Billa Clintona. Pełnił też funkcję doradcy Joe'go Bidena w jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej w 2020 r.

Jerzy Kosiński, polski pisarz i skandalista, który podbił Stany Zjednoczone | Historia z Koprem

Mark Brzezinski to syn Zbigniewa Brzezińskiego, byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera. Z wykształcenia jest prawnikiem i dyplomatą. W ramach stypendium Fullbrighta napisał pracę "Walka o konstytucjonalizm w Polsce". Za działalność na rzecz Polski został w 2009 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Sonda
Słyszałeś wcześniej o Marku Brzezinskim?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE