Uwaga! NOWY TERMIN wypłaty trzynastej emerytury. Ważna wiadomość dla emerytów!

2020-10-27 5:53 ABR
Emerytura
Autor: Shutterstock Emerytura

Wiosną 2021 r. wszystkim rencistom i emerytom zostanie wypłacone dodatkowe, trzynaste świadczenie. Kiedy dokładnie? W ostatnich miesiącach mówiło się o maju jako o najbardziej prawdopodobnym terminie. Okazuje się jednak, że wypłaty nastąpią wcześniej!

Seniorzy przyzwyczaili się już do trzynastek. Dzięki dodatkowi wysokości najniższego gwarantowanego świadczenia emeryci, którzy należą do najuboższej grupy Polaków, mogą podreperować wiosną swoje domowe budżety.

Wiele osób kojarzy wypłatę trzynastki z majem. Okazuje się, że niesłusznie. – Zgodnie z ustawą o dodatkowym corocznym świadczeniu jego wypłata następuje w kwietniu. Trzynasta emerytura przysługuje bowiem wszystkim, którzy zostali zarejestrowani przez ZUS do końca marca – informuje Antoni Kolek (32 l.), ekspert Instytutu Emerytalnego.

Super Raport 26.10 (Goście: Joanna Senyszyn – Lewica, dr Paweł Grzesiowski – immunolog oraz Iwona Hartwich – Koalicja Obywatelska)

Jest jednak pewna grupa osób, którym ZUS wypłaci dodatkową emeryturę w maju. Chodzi o osoby, które otrzymują świadczenia lub zasiłki przedemerytalne.

Trzynastka wypłacana jest w wysokości najniższej gwarantowanej emerytury razem z comiesięcznym świadczeniem. ZUS będzie wysyłał przelewy na konta rencistów i emerytów do 1, 5, 6, 10, 15, 20, 25 kwietnia.

Według planów rządu minimalne świadczenie po corocznej waloryzacji 1 marca 2021 r. wyniesie co najmniej 1250 zł brutto. Eksperci Instytutu Emerytalnego oszacowali, że każdy z prawie 10 mln polskich emerytów i rencistów dostanie na konto po 1021,88 zł.

KOMENTARZE