Przełom! Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku ws. aborcji. BĘDĄ MASOWE PROTESTY?

2021-01-27 15:48 dnr, PAP
Sąd strajk kobiet
Autor: Shutterstock Sąd strajk kobiet

Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z października 2020 r. w sprawie przepisów o dopuszczalności aborcji, podała Polska Agencja Prasowa. To przełom! Czy będą masowe protesty?

- Czekamy na uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. tzw. ustawy antyaborcyjnej, jest ono potrzebne po to, by móc stworzyć przepisy, które będą budowały pewien kompromis społeczny - mówił w listopadzie szef KPRM Michał Dworczyk. Kancelarii premiera zarzucano, że nie opublikowała ona wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w Dzienniku Ustaw "niezwłocznie po publikacji", jak nakazuje prawo. - To uzasadnienie potrzebne jest po to, by móc stworzyć przepisy, które będą budowały pewien kompromis społeczny, co jest bardzo potrzebne, bo widzieliśmy, z jakimi emocjami ten wyrok się spotkał - tłumaczył szef kancelarii prezesa rady ministrów. Jednocześnie dodawał, że po opublikowaniu uzasadnienia wyroku, Rządowe Centrum Legislacji zamieści wyrok TK w Dzienniku Ustaw. 

22 października ub.r. TK - po rozpatrzeniu wniosku grupy 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji - orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny.

Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Przepisy nadal dopuszczają możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu.

Masowe demonstracje zapowiedział Ogólnopolski Strajk Kobiet. - Pani mgr Przyłębska opublikowała uzasadnienie swojego oświadczenia ws. aborcji na stronie internetowej TK. To teoretycznie otwiera drogę do publikacji 'wyroku' w Dzienniku Ustaw - czytamy we wpisie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na Facebooku, który podał termin demonstracji. 

Kiedy i gdzie Strajk Kobiet? 

Wszystkie osoby oburzone orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, aktywistki zachęcają do zebrania się o 27.01.2021 o godz. 18:30 w Warszawie pod siedzibą Trybunału przy al. Szucha.

Krakowie demonstracje odbędą się pod Biurem Zarządu Okręgowego PiS-u na ul. Retoryka 7 o godz. 19:30. 

Poznań - Plac Wolności godzina 18:30. 

Działaczki Strajku Kobiet na bieżąco publikują kolejne miejsca demonstracji na swoich kanałach na Facebooku. 

WIĘCEJ:

Ksiądz kazał podpisać OŚWIADCZENIE przed bierzmowaniem "Nie popieram strajku kobiet". Co na to kuria rzeszowska?

Strajk Kobiet w Warszawie 28.11.2020
Najnowsze
KOMENTARZE