W TOK FM KPIONO z powstańców warszawskich!

2016-06-24 13:36
Znak Polski Walczącej, Powstanie Warszawskie
Autor: Michał Wielgus

20 czerwca w TOK FM miała miejsce audycja zatytułowana "Prawda Nas Zaboli". W jej trakcie prowadzący audycję kpili z  powstańców warszawskich oraz z ich wierszy. Do KRRiT wpłynęła już w tej sprawie skarga od prezesa Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944. Zdaniem władz stowarzyszenia prowadzący mieli „naśmiewać się z wierszy i ich autorów” oraz „wyszydzać patriotyzm i miłość do Ojczyzny, będące przesłanką działania Powstańców Warszawskich”.    

Jak poinformował portal niezalezna.pl w audycji cytowano wiersze laureatów konkursu poetyckiego zorganizowanego w sierpniu 1944 r. przez płk. Tadeusza Schollenbergera ps. „Ajaks”, dowódcę III Rejonu VI Obwodu Armii Krajowej (Warszawa - Grochów i Saska Kępa). Konkurs był wynikiem inicjatywy Powstańców podjętej z okazji Święta Żołnierza. Udział w konkursie mogli wziąć żołnierze Armii Krajowej z rejonu, którzy napisali dowolny utwór poetycki o aktualnej powstańczej treści. Nagrodami były pistolety automatyczne i granaty. W ocenie historyków i komentatorów cała inicjatywa była dowodem hartu ducha uczestników walk z 1944 r.

Tymczasem w audycji prowadzący szydzili z twórczości autorów. Jak czytamy w skardze: - Prowadzący audycję naśmiewali się z tych wierszy i z ich autorów. Wyszydzali patriotyzm i miłość Ojczyzny, będące przesłanką działania Powstańców Warszawskich. Żartowali z numerów oddziałów powstańczych, a autorów - uczestników Powstania - określili jako „poeci mistyczno-numeryczni wieszczący przemoc i gwałt, a w pseudonimach i tytułach wierszy używający cyferek.

Zacytowano również wypowiedzi prowadzących, którzy mieli mówić m.in.:
„A, czyli to z Grochowa nadejdzie odsiecz i wolność. Wspaniale! Pozdrawiamy mieszkańców Grochowa! Już dzisiaj współczujemy im mozołu i trudu!”  
„Jakie rymy! Jaka szkoda, że nie ma już olimpiad poetyckich!”
„Gdyby słowa mogły zabijać, autor by już nie żył... i parę innych osób.”
„A ile Dan 693 ma lat? Może 693? Tak, na to wskazuje treść wiersza.”
„Przez chwilę nawet myślałem, że autorka przebiła Wojaczka w sprawie piachu.”
„Poeta Eug. J. zwraca się najwyraźniej do patriotycznych ochotników obrony terytorialnej, z których każdy ma dostać do domu karabin. [...] Poeta Eug. J. powinien pierwszy dostać ten karabin od ministra Macierewicza. Tylko uważać, by sobie przypadkiem gdzieś nie strzelił! Nie, on będzie strzelał podczas modlitwy, z zamkniętymi oczami, jako taki kościelny strzelnicowy.”

 

Cytowane w audycji wiersze są dobrze znane warszawskiej młodzieży. W ramach realizacji zadania publicznego „Oświata i wychowanie” zostały zamieszczone w jednym z „Zeszytów Pamięci Powstania Warszawskiego” i dostarczone do wszystkich bibliotek szkolnych w Warszawie.

Zobacz także: Lis: Brexit to katastrofa! Echa po referendum w Wielkiej Brytanii

 

 Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE