W województwie śląskim Jerzy Buzek jest niepokonany od 2004 r.

2019-05-27 13:05
Jerzy Buzek - były premier spędził młodość w Chorzowie
Autor: Jakub Orzechowski

To już czwarta kadencja w Parlamencie Europejskim b. premiera. W poprzednich trzech wyborach zawsze uzyskiwał najwięcej głosów w okręgu obejmującym województwo śląskie. I teraz został rekordzistą. Startując z pierwszego miejsca z listy Komitetu Europejskiego zdobył ponad 420 tys.

Przypomnijmy: Jerzy Buzek był w latach w latach 2009–2012 przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, wcześniej – jako pierwszy premier po 1989 r. rządził przez całą kadencję (1998-2001). W niedzielę jednak wydawało się, że po raz pierwszy ktoś go pokona. Przez jakiś czas „jedynka” PiS Jadwiga Wiśniewska miała o kilka tysięcy większe poparcie od Jerzego Buzka. Rano straciła prowadzenie i wszystko wskazuje, że b. premier dalej jest mistrzem w zdobywaniu głosów do Parlamentu Europejskiego. 79-letni niedługo (będzie świętował urodziny 3 lipca) nie prowadził tak dynamicznej i wszechobecnej kampanii, jak np. jego konkurenci z pierwszych trzech miejsc na liście PiS (Jadwiga Wiśniewska, Grzegorz Tobiszowski i Izabela Kloc).

B. premier ma na tyle dużą w Śląskiem, że ograniczył się do pijarowskich akcji w stylu porządkowania świata lub promowania roślin pochłaniających toksyny zawarte w smogu. Dodać trzeba, że Buzek jest współtwórcą Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W tym roku otwierał jego obrady i był moderatorem inauguracyjnej sesji. Gdyby nie to, że lepszy wynik osiągnęła od b. pana premiera osiągnęła w Małopolsce b. pani premier, to Jerzy Buzek byłby mistrzem Polski w liczbie zebranych głosów. Musiał jednak oddać pierwszeństwo Beacie Szydło. W sumie jednak być wicemistrzem Polski, to też niezły wynik.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE