Wałęsa wciąż symbolem "Solidarności", ale...

2016-02-25 14:24
Lech Wałęsa
Autor: Kamil Piklikiewicz Lech Wałęsa

Prawdziwym bohaterem i legendą 'Solidarności” jest dla Polaków Lech Wałęsa - wynika z sondażu Instytutu Badań Polstter dla SE. pl. Jeśli jednak okaże się, że b. prezydent donosił na kolegów ze Stoczni Gdańskiej, wówczas powinien wycofać się z życia publicznego.

Lech Wałęsa wraca w ten weekend do kraju i jak deklaruje, jest gotowy wytłumaczyć się ze stawianych mu zarzutów o to, że był agentem. - To co pokazuje bezczelnie IPN nie powstało przy moim udziale  To nieźle przygotowana prowokacja, ale i to udowodnię i rozwalę w swoim czasie - napisał na swoim blogu Wałęsa.

Mimo zamieszania wywołanego przez publikację dokumentów i notatek z domu Kiszczaka, to w opinii Polaków wciąż Lech Wałęsa pozostaje największym bohaterem „Solidarności”. Według sondażu Instytutu Badań Pollster dla „se.pl” tak uważa 48 proc. ankietowanych. Polacy wskazali też na Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Ś.P byłego prezydenta za największego bohatera uważa 5 proc. , a Jarosława Kaczyńskiego – 1 proc.

Wałęsa ma więc trwałe miejsce na pomniku, ale pod pewnym warunkiem. Polacy nie będą go darzyli taką sympatia i zaufaniem jak dotąd, jeśli okaże się, że legenda „Solidarności” współpracowała z SB. Wówczas Wałęsa powinien usunąć się z życia publicznego. Tak sądzi 44 proc. osób zapytanych przez Pollster. Przeciwnego zdania jest 35 proc.

Była premier, Ewa Kopacz (60 l.) nie czeka na dalsze rozliczenia i materiały dotyczące Wałesy. - Ja jestem w stanie w dalszym ciągu pamiętać przede wszystkim co zrobił dla mnie, dla mojego dziecka, dla mojego wnuka, że mogę dzisiaj żyć w kraju, w którym mogę zupełnie spokojnie krytykować rządzących – powiedziała Kopacz w Polskim Radiu 24.

- Wałęsa jest przykładem, że nikomu nie powinno stawiać się pomnika za życia, tym bardziej osobom kontrowersyjnym. Wałęsa był i jest kontrowersyjny i to dla różnych środowisk. On przeciez wiele osób wyklucza i stawia siebie na podium – mówi Andrzej Jaworski , poseł PiS z Pomorza. - Ostatnio obiecywał, że po przyjeździe do kraju się wytłumaczy, ale ja nie wierzę w to. Zwłaszcza że zamiast posypać głowę popiołem zaatakował arc. Głódzia, kiedy ten doradził mu, by wyznał co ma na sumieniu. Dobrze by było dla wszystkich, gdyby Wałęsa przyznał się do tego, że donosił i niech usunie się w cień i żyje w luksusie. Tak jak lubi – mówi se.pl poseł Jaworski.

Sondaż przeprowadził Instytut Badań Pollster w dniach 22-23 lutego 2016 roku na próbie 1010 Polaków w wieku 18+.

Zobacz: Szokujące wyznanie Marii Kiszczak: To mój mąż obalił komunizm, A NIE WAŁĘSA!