Walka o kolejność szczepień! Pojawiła się nowa grupa uprzywilejowanych osób

2021-01-19 16:50 TWO
szczepienie
Autor: pixabay.com

Szokujące zmiany w programie szczepień! Prokuratorzy, których dopisano do grupy pierwszej, mającej pierwszeństwo do szczepienia przeciwko COVID-19, zaszczepią się przed osobami ciężko chorymi onkologiczne. Pacjenci z rakiem znajdują się bowiem w grupie drugiej. Kolejność szczepień doprecyzowuje rozporządzenie Rady Ministrów z 14 stycznia, w którym dodano rozdział dopisujący do grupy pierwszej m.in. prokuratorów. Zapraszamy do zamieszczania opinii w tej sprawie w naszej sekcji komentarzy.

Całą sprawę tłumaczy Michał Dworczyk (46 l.) – W ramach konsultacji międzyresortowych zostały wprowadzone pewne zmiany. Intencją jest, aby osoby, które są kluczowe z punktu widzenia całego procesu funkcjonowania państwa, były w grupie pierwszej – mówił w programie „Tłit” szef KPRM. We wcześniejszym terminie nie zaszczepi się jednak Zbigniew Ziobro (51 l.). „Prokurator Generalny nie będzie szczepiony w pierwszej grupie z liniowymi prokuratorami” – poinformował na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta (31 l.). W sprawie pacjentów onkologicznych zainterweniował prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja (67 l.), który wystąpił do premiera o przyporządkowanie ich do grupy zerowej szczepień. – Ich stan zdrowia oraz dynamika rozwoju choroby wymagają, aby mogli skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19 w najbliższym możliwym terminie – podkreśla prof. Matyja.

PRZECZYTAJ TEŻ:

OGROMNE pieniądze za powikłania po szczepieniu na COVID-19! Znamy projekt ustawy

Awantura ze szczepionkami! Szokujące słowa lekarza. Kontrowersyjny temat

"Nauczyciele mogą poczekać na szczepienia, bo są inteligentni" - wypalił prof. Horban. Zwalczą wirusa siłą umysłu? Zobacz komentarz Adama Federa

Wycofania się z decyzji uprzywilejowywania określonych grup żąda od premiera Morawieckiego (53 l.) szef PO Borys Budka (42 l.) - Najważniejsze jest, aby po służbach medycznych zaszczepione zostały osoby najbardziej narażone na zachorowania, w tym m.in. pacjenci onkologiczni – zaapelował Budka na wtorkowej konferencji prasowej.

Stawianie prokuratorów przed innymi jest niezrozumiałe także dla Polaków. - Nie rozumiem posunięcia rządu, aby najpierw zaszczepić prokuratorów, zwłaszcza teraz, gdy przez jakiś czas będziemy otrzymywać od producenta mniej szczepionek. W pierwszej kolejności powinny otrzymać ją osoby najbardziej narażone, czyli przede wszystkim ludzie starsi i schorowani oraz medycy. Sama jestem pracownikiem technicznym w służbie zdrowia i nie zostałam jeszcze zaszczepiona, więc prokuratorzy także mogą poczekać. Bardziej od nich zagrożone zarażeniem są choćby ekspedientki w sklepach. Moim zdaniem korzystniej niż prokuratorów byłoby zaszczepić restauratorów i hotelarzy, aby jak najszybciej mogli pootwierać swoje biznesy – komentuje Agata Koronkiewicz (60 l.), Białystok (woj. podlaskie). TWO, abe, TEM,

Najnowsze
KOMENTARZE