Waloryzacja emerytur 2022. Rządowe szacunki mocno zaniżone?

2021-07-26 6:45
Emeryci
Autor: Shutterstock

Rząd zapowiedział, że w przyszłym roku renty i emerytury wzrosną o 4 proc. Tymczasem ekonomiści przekonują, że to szacunki zdecydowanie zaniżone, bo drożyzna i rosnące pensje sprawią, że wskaźnik waloryzacji wyniesie nawet... rekordowe 5,5 proc.

W marcu 2022 r. renty i emerytury zostaną zwaloryzowane o wskaźnik, na który złożą się: inflacja produktów i usług kupowanych przez seniorów oraz 20 proc. wzrostu średniego wynagrodzenia. Rząd prognozuje, że świadczenia zostaną podwyższone o 4 proc. Eksperci twierdzą, że to zaniżone szacunki. – Mamy wysoką inflację. Zdrożały m.in. napoje słodzone i paliwa. Do tego prognozowany wzrost wynagrodzeń ma być wysoki, bo rząd zapisał w ustawie budżetowej podwyżkę przeciętnej pensji o 600 zł. Waloryzacja będzie musiała być wysoka – tłumaczy Antoni Kolek (33 l.) z Instytutu Emerytalnego, który prognozuje, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 5,4 proc.

Koronawirus w Polsce. Siedlce zniknęły z mapy. Liczba ofiar

Super Raport 23.07 (Goście: Michał Kamiński - wicemarszałek Senatu, PSL - KP; dr Małgorzata Bonikowska - prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Inni eksperci prognozują jeszcze wyższą podwyżkę świadczeń w roku 2022. Wpłynąć na to ma duży wzrost cen i trendy inflacyjne z Europy Zachodniej. – Nieoficjalnie w kręgach rządowych mówi się o wskaźniku 5,5 proc. Osobiście uważam, że będzie oscylował między 5 a 5,5 proc. – dodaje ekonomista Marek Zuber (49 l.). 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE