Waloryzacja emerytur w 2018 roku? Ważna deklaracja Morawieckiego

2017-12-11 3:00
waloryzacja rent i emerytur
Autor: Shutterstock waloryzacja rent i emerytur

Kwestie senioralne to nie lada wyzwanie dla rządzących - co zrobić, by polskim emerytom żyło się po prostu lżej? Nowy premier chce debaty o nowym sposobie waloryzacji emerytur! Wedle Mateusza Morawieckiego (49 l.) przedyskutowania wymaga pomysł waloryzacji kwotowo-procentowej. Na tym rozwiązaniu sporo zyskaliby ci, którzy otrzymują najniższe świadczenia.

Mateusz Morawiecki gościł niedawno w studiu Telewizji Trwam. Do programu dodzwonił się widz, który dopytywał, dlaczego przy wyliczaniu emerytur nie ma bardziej korzystnej waloryzacji kwotowej, a jest procentowa. Co na to nowy szef rządu? - To jest bardzo ważna sprawa, wielokrotnie o niej rozmawialiśmy w PiS. Ustawa mówi o tym, że przyrost jest procentowy, ujmuje inflację i część przyrostów wynagrodzeń. Ja się ogólnie z pana refleksją zgadzam. Jak ktoś ma niższą emeryturę, to procent od tej emerytury jest niższy niż procent od wyższej emerytury - zauważył. - Dzisiejsze uwarunkowania ustawowe nie pozwalają na zróżnicowanie, ale będziemy o tym dyskutować - dodał.

Jak mogłyby wyglądać nowe rozwiązania? Hipotetycznie założyliśmy, że waloryzacja kwotowa mogłaby wynosić 50 zł. Przy zakładanym wskaźniku waloryzacyjnym 3,1 proc. na takim rozwiązaniu zyskaliby emeryci otrzymujący najniższe świadczenia. Na przykład przy waloryzacji procentowej w przyszłym roku senior z emeryturą 1015 zł ma dostać więcej o 30,85 zł. Trzymając się hipotetycznej kwoty 50 zł, przy zmianie systemu zyskałby więc niemal dwukrotnie więcej!

Jeśli rząd zdecydowałby się na waloryzację kwotowo-procentową, to musiałby znaleźć w budżecie dodatkowe pieniądze, a sama zmiana mogłaby wejść w życie nie wcześniej niż od 2019 r.

Sprawdź koniecznie: Co grozi za niepłacenie składek ZUS

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE