Waloryzacja podwyższy dodatki emerytalne. Emerycie, tyle dostaniesz!

2020-08-01 5:44 ABR
senior_telefon
Autor: pixaby

Dobra wiadomość dla seniorów. Od marca 2021 r. wraz waloryzacją emerytur podwyższone będą też zasiłki. Popularny dodatek pielęgnacyjny, otrzymywany przez wszystkich Polaków powyżej 75. roku życia wzrośnie z 229,91 zł do co najmniej 238,73 zł.

Według zapowiedzi PiS wiosenna waloryzacja świadczeń emerytalnych będzie kwotowo-procentowa. Nie znamy jeszcze wartości waloryzacji kwotowej, ale rząd przyjął niedawno wskaźnik waloryzacji procentowej. Wyniesie on co najmniej 3,84 proc., choć nie jest wykluczone, że będzie jeszcze wyższy. Jego ostateczną wartość poznamy bowiem w lutym 2021 r., kiedy GUS poda dane o inflacji za poprzedni rok. Ekonomiści twierdzą, że waloryzacja świadczeń może być nawet powyżej 4 proc.

CZYTAJ TEŻ: Jakie atrakcje zwiedzać z wnukami? Ta propozycja może im się spodobać

Znając potencjalny wskaźnik waloryzacji, możemy oszacować, o ile zwiększą się dodatki do emerytur. I tak, najbardziej powszechny dodatek – pielęgnacyjny, otrzymywany przez osoby przewlekle chore, a także przysługujący wszystkim powyżej 75. roku życia, wzrośnie z obecnych 229,91 zł do 238,73 zł.

Jeszcze więcej dostaną od marca inwalidzi wojenni. Przysługujący im dodatek pielęgnacyjny wynosi obecnie 344,87 zł. Po podwyżce wartość dodatku zwiększy się do 358 zł. Dzięki waloryzacji zasiłków wiosną urosną też m.in. dodatki: za tajne nauczanie, kombatancki oraz kompensacyjny (dla wdów i wdowców po kombatantach).

Zjadacz kurzu pochłania wrocławski smog.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze