Ważne zmiany w szczepieniach! Szybciej dostaniesz drugą dawkę. Sprawdź szczegóły

Szczepienie.
Autor: canva.com Szczepienie.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi przyspieszają. Rząd zdecydował o skróceniu czasu oczekiwania między pierwszą a drugą dawką szczepionek Moderny, Pfizera i AstraZeneki. Dotyczy to jednak tylko tych osób, które na szczepienie zapiszą się od 17 maja. Szybciej zaszczepią się też ozdrowieńcy, a osoby niepełnosprawne już od wczoraj mogą bez kolejki przyjąć preparat w powszechnych punktach szczepień. Rusza również pilotaż szczepień przeciwko koronawirusowi w zakładach pracy.

Szybsze szczepienia przeciwko COVID-19 drugą dawką

Szczepienia przeciwko koronawirusowi wchodzą w nową fazę. Pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk (46 l.) poinformował wczoraj, że w Polsce wykonano już ponad 14 mln szczepień przeciwko COVID-19, z czego tylko w zeszłym tygodniu – 1,8 mln. Szef KPRM zaznaczył, że na maj i czerwiec wolnych pozostaje ponad 4,5 mln terminów. To czas na pewne zmiany.

Nie przegap: Konferencja Michała Dworczyka. Druga dawka Astry Zeneki już po 35 dniach! Co z innymi szczepionkami? Sprawdź szczegóły

Zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej rząd zdecydował o skróceniu do minimum 35 dni odstępu między przyjęciem pierwszej a drugiej dawki preparatów Moderny, Pfizera i AstraZeneki. Nowe zasady obejmą tylko te osoby, które na szczepienia zapiszą się od 17 maja. Obecnie odstęp ten wynosi 42 dni – w przypadku Moderny i Pfizera, oraz 82 dni – w przypadku AstraZeneki.

Również od 17 maja krócej na szczepienia będą czekać ozdrowieńcy – preparat będą mogli otrzymać już po 30 dniach od uzyskania pozytywnego testu na koronawirusa, a nie po 90 jak jest to obecnie.

Niepełnosprawni zaszczepią się bez kolejki

Od wczoraj w kolejce do szczepień przeciwko koronawirusowi nie muszą już ustawiać się osoby o znacznej niepełnosprawności i ich opiekunowie. Wystarczy, że zgłoszą się, bez wcześniejszej rejestracji, do jednego z sześciuset punktów szczepień powszechnych, gdzie dokonane zostaną formalności i od razu otrzymają zastrzyk.

Nie przegap: Czy Polacy wyprodukują własną szczepionkę? Szansa jest, optymistów niewielu

W poniedziałek, 17 maja, uruchomione zostaną również pilotażowe szczepienia w zakładach pracy, regularne rozpoczną się od 1 czerwca. Dworczyk poinformował, że chęć udziału w programie zgłosiło ponad 740 zakładów pracy, które się zarejestrowały. 

konferencja prasowa ministra-członka Rady Ministrów, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze