Ważny apel Tokarczuk na wybory. Wbiła kij w mrowisko

2019-10-10 20:13 MW
Olga Tokarczuk: Bieguni, mąż, książki - kim jest jedyna Polka z Nagrodą Bookera?
Autor: fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER Olga Tokarczuk

Dziś na ustach wszystkich jest jedno imię i nazwisko – Olga Tokarczuk. W czwartek została Laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 r. Pisarka w chwili ogłoszenia jechała niemiecką autostradą na spotkanie w niemieckim Bielefeld. Przed spotkaniem odniosła się jednak do niedzielnych wyborów parlamentarnych w Polsce.

Olga Tokarczuk jest dziś rozchwytywana przez dziennikarzy w całej Europie. - To jest coś niesamowitego, że moje książki, które są lokalne, bo wiele z nich dzieje się w małych miejscowościach w Polsce, dotyczy tego naszego malutkiego kawałka świata, to jednak mogą być czytane uniwersalnie, mogą być ważne dla ludzi na świecie – stwierdziła laureatka Nobla dla TVN 24.

Z kolei w rozmowie z agencją prasową Reutersa odniosła się do niedzielnych wyborów parlamentarnych w Polsce. - Chciałbym powiedzieć moim przyjaciołom, ludziom w Polsce: głosujmy we właściwy sposób, na rzecz demokracji – powiedziała. - Nagroda Nobla trafia do Europy Wschodniej, co jest niezwykłe, niewiarygodne. Dla mnie jako Polki, pokazuje ona, że mimo wszystkich problemów z demokracją w moim kraju, wciąż mamy coś do powiedzenia światu – dodała noblistka.

Pisarka jest trzecią Polką po Marii Skłodowskiej-Curie i Wisławie Szymborskiej, która otrzymała Nagrodę Nobla. Jej książki tłumaczone są na kilkadziesiąt języków. Wchodzą nawet do zestawu lektur szkolnych ("Prawiek i inne czasy"). Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

Najnowsze